Mariettovo původní objevení

Na začátku příběhu je třeba zmínit, že tento objev není zcela nový. Hrobka Ptahšepsese, jednoho z nejvlivnějších úředníků ve své době, byla již dříve částečně odkryta francouzským archeologem Augustem Mariettem. Před téměř 160 lety vyzvedl Mariett z Ptahšepsesovy kultovní kaple obrovské falešné dveře a překlad, který byl umístěný nad vchodem. Poté nepřízeň osudu a neúprosné písky pouště hrobku opět na desítky let ukryly.

Zdroj: Youtube

Vztah s královskou rodinou

Nalezené dveře, které jsou nyní vystavené v Britském muzeu, ovšem poskytly hluboký vhled do Ptahšepsesovy úřednické kariéry. Ptahšepses byl vysoce postavený starověký egyptský úředník žijící v období 25. a 24. století př. n. l. Narodil se za vlády krále Menkaure a měl privilegium stát se manželem dcery zakladatele páté dynastie, krále Userkafa. Tímto sňatkem se Ptahšepses stal prvním známým úředníkem nekrálovského původu, který si vzal královskou dceru. A to není zdaleka vše.

Odkaz k bohu Usírovi

Na nalezeném překladu byl objeven odkaz na jeden z nejstarších dokladů kultu boha Usíra. To nám říká, že Ptahšepses byl ještě výjimečnější, než jak nám nasvědčuje bohatství jeho hrobky. Možná právě on byl otcem myšlenky zavést slavného boha egyptského posmrtného života do egyptského panteonu, což byla zásadní změna v náboženském myšlení té doby.

Český přínos v egyptologii

Ale vraťme se zpět do roku 2022, kdy čeští archeologové pod vedením Miroslava Bárty začali systematický průzkum tohoto starověkého pokladu. Hledání trvalo několik let a bylo mimořádně náročné. Satelitní snímky oblasti a studium starých map nakonec přivedly vědce k nalezení hrobky Ptahšepsese. A mělo to zásadní význam pro egyptskou archeologii.

Monumentální hrobka

Hrobka Ptahšepsese se stala jedním z nejpozoruhodnějších objevů v oblasti egyptské archeologie za poslední dobu. Její rozsáhlá nadzemní část mastaby dosahuje monumentálních rozměrů - 42 metrů na délku a 22 metrů na šířku, a i přesto, že je stará tisíce let, je stále vysoká více než 4 metry. Při vykopávkách byla odhalena kaple s malebnou výzdobou, dva serdaby (místnosti pro sochy majitele) a přístupová chodba. Ale nejzajímavější část se nacházela hlouběji.

Tajemství pod zemí

Na jaře v roce 2023 se podařilo prozkoumat samotnou pohřební komoru. K ní vedla sestupná chodba s obrovským vápencovým blokem, který střežil tajemství hrobky. Ačkoli byla pohřební komora sama již ve starověku vykradena, stále skrývala části původní pohřební výbavy. Byla v ní nalezena keramika, kanopické nádoby, a dokonce i mumifikované ryby, které se zatím ještě nikdy nenašly.

Význam mumie pro antropologii

Ale největším pokladem byla kompletní mumie Ptahšepsese. Po důkladném vyšetření egyptskými antropology se ukázalo, že poskytuje důležité informace o vývoji mumifikace v období Staré říše. Navíc nám potvrzuje vysoký věk Ptahšepsese, který se dožil nejméně 65 let.

Objev Ptahšepsesovy hrobky představuje nejen triumf pro českou egyptologii, ale také připomínku fascinujícího světa starého Egypta. Ptahšepses, významný úředník, nyní znovu zaujímá své místo v historii jako klíčová postava v náboženském vývoji Egypta.

Zdroje: en.wikipedia.org, ct24.ceskatelevize.cz, ff.cuni.cz