Architektonický skvost

Hrobka, kterou si nechal postavit podnikatele Vojtěcha Lannu a Jana Šebka, se nachází na Olšanských hřbitovech v Praze, nedaleko od zdi V. hřbitova. Pohřební mauzoleum bylo postaveno v roce 1873 a jeho autorem byl významný architekt Antonín Viktor Barvitius. V té době byl novobyzantský sloh velmi populární, a právě v tomto slohu byla hrobka navržena.

Hrobka vypadá jako dům, architekt se totiž nechal inspirovat rodinnou vilou. Jde v podstatě o zmenšenou kopii rodinné vily Lannů v Bubenči. Na výzdobě se představíi další slavní umělci, jako např. sochař JV Myslbek či malíř František Sequens. Jedná se o největší samostatný hrob v celé Praze. 

Čtěte také

Hrob velkomoravského bojovníka pocházel z devátého století

Čtěte také

Vědci našli v hrobě velkomoravského bojovníka na Břeclavsku záhadné kroužky

Stavba má obdélníkový půdorys a ukrývá dvě modlitební kaple a dvě krypty pro rakve zemřelých, přičemž jednu kryptu byla určena pro z rodin. Na fasádě hrobky můžete spatřit šlechtické erby obou rodin a nápisy s jejich jmény. Materiálem, ze kterého byla hrobka vyhotovena, je hladký kámen, což dodává stavbě monumentální a majestátní vzhled. Celkový dojem evokuje architekturu raného období Byzantské říše.

Stavební genialita

Hrobka rodin Lannů a Schebků není jediným dílem Antonína Viktora Barvitia, ale patří k jeho nejvýznamnějším. Český architekt se prosadil na přelomu 19. a 20. století a jeho práce je důležitou součástí české architektonické historie. Kromě hrobky pracoval také na Lannově vile v pražské Bubenči, což byla rezidence pro stejnojmennou rodinu.

Na sochařské výzdobě hrobky se interiérem Ludvík Šimek, zatímco fresky v vytvořil malíř František Sequens. Tyto umělecké prvky dodávají hrobce další rozměr a krásu.

Stavitelé a jejich podnikání

Schebkův palác, někdejší podnikatelské sídlo, nyní Národohospodářský ústav Akademie věd ČR Schebkův palác, někdejší podnikatelské sídlo, nyní Národohospodářský ústav Akademie věd ČR Zdroj: Wikimedia Commons, VitVit, CC BY-SA 3.0

Hrobku rodin Lannů a Schebků nechal postavit Vojtěch Lanna mladší a Jan Schebek, majitelé stavebního podniku Lanna a Schebek. V té době se specializovali zejména na výstavbu železničních tratí, a to včetně proslulé Buštěhradské dráhy. Společně začali spolupracovat v roce 1864 a postupně vybudovali jeden z největších stavebních podniků svého druhu v Rakousku-Uhersku. V době stavby hrobky procházela firma svým největším rozmachem. V hrobce byly uloženy nejen jejich ostatky, ale také ostatky Lannova otce, který zemřel roku 1866.

Temné kapitoly v historii hrobky

Po roce 1948 začala hrobka postupně chátrat. Dlouhé roky byla opuštěná a bezútěšná. Ale to nejhorší mělo teprve přijít. Hrobka se stala místem setkání satanistů, kteří se sem měli v 80. letech scházet a sloužit své černé mše To byl temný a nešťastný čas v historii této krásné stavby.

Čtěte také

Kostel ve Velharticích je krásný, ale také tajemný

Čtěte také

Tajemná tvář mrtvé dívky vystupující ze štítu velhartického kostela láká turisty

Roku 2019 však přišla změna. Hrobka byla převedena pod veřejnou správu a započala její kompletní rekonstrukce. Cílem bylo nejen zachránit krásnou stavbu, ale také odstranit stopy po temných rituálech satanistů. A výsledek? Stavbě byla navrácena její původní podoba, a dnes můžeme obdivovat architektonicky skvostnou hrobku v celé její nádheře.

Hrobka rodin Lannů a Schebků je tedy nejen historickým pokladem Prahy, ale také svědkem temných časů. Díky rekonstrukci a péči města můžeme dnes obdivovat její krásu a uctít památku rodin, které zde spočinuly.

Zdroje:  metro.czcs.wikipedia.orgakantart.cz