Historické pozadí

Nenápadné místo pochází z dob, kdy Moravské markrabství a České království byly samostatné útvary, jejichž území vymezovala moravsko-česká zemská hranice. Zajímavé je, že hranice existovala až do roku 1949. Vzpomínky na historické rozdělení se však zachovaly tím nejnečekanějším způsobem.

Zdroj: Youtube

Strážní budka a celník

Když se blížíte k místu "Na konci světa", všimnete si strážní budky a podivné postavy – figuríny celníka doplněné dýmkou v ústech. Nehybný strážce na rozdíl od svých historických protějšků nezkoumá dokumenty ani nevyslýchá cestující. Místo toho tu stojí s jistým nonšalantním šarmem a je připraven pózovat pro skupinové fotografie, aniž by pronesl jediné slovo.

Kromě přívětivého celníka jsou zde i uvítací cedule ozdobené moravskou orlicí a českým lvem, strategicky rozmístěné tak, aby nikdo nezapomněl, kde se nachází. Tyto symboly slouží jako jemná připomínka stále se měnící hranice mezi Moravou a Čechami.

Hraniční kámen a jeho význam

Na ty, kteří se vydají o kousek dál do lesa, čeká skrytý klenot – hraniční kámen. Nenápadná značka vzdává hold hranici ditrichštejnského panství Žďár, která zase vymezovala hranici mezi Čechami a Moravou. Jen o pár metrů dál stojí u pole rustikální lavička, která poskytuje klidnou vyhlídku, z níž můžete obdivovat nejen obec Šlakhamry, ale i malebný kousek Žďáru nad Sázavou.

Hamerský vycházkový okruh

Pokud chcete, můžete se vydat na Hamerský vycházkový okruh, který vás dovede až ke strážní věži na historické hranici. Tato malebná cesta vás provede fascinujícími památkami obce a jejího kouzelného okolí. Patnáctikilometrový okruh slibuje řadu objevů včetně Čertova kamene na vrcholu kopce Peperek a proslulé Rozštípené skály, útočiště horolezců, která se majestátně tyčí na břehu řeky Sázavy.

Brdíčkův mlýn

Pro milovníky historie a zvídavé mysli je povinná návštěva Brdíčkova mlýna. Bývalý hamr fungoval až do 17. století a dnes je technickou památkou v péči Technického muzea v Brně. Návštěvníci se zde mohou ponořit do středověkých procesů zpracování železné rudy a zpracování dřeva a nahlédnout do života posledních mlynářů, kteří zdejší místo nazývali svým domovem.

Cesty ke "Konci světa"

Pokud se vám zdá zvládnutí celého pěšího okruhu Hamer příliš ambiciózní, nezoufejte. Na Konec světa se můžete vydat ze žďárského náměstí po červené turistické značce, která vás provede malebnou šestikilometrovou trasou. Případně, pokud cestujete s malými dobrodruhy, můžete se ke kapličce v Najdeku dopravili autem nebo autobusem a vytvořit si vlastní čtyřkilometrový okruh. Tato trasa nabízí vlastní soubor požitků, a to včetně setkání s mamutem.

Na závěr stojí za zmínku, že podobně půvabnou strážnici s pohraničníkem najdete nedaleko, označuje zemskou hranici mezi Moravským Újezdem (u Nového Veselí) a Sirákovem. Kuriózní připomínky historie dodávají pohraničí mezi Čechami a Moravou jedinečné kouzlo a lákají cestovatele k objevování nečekaných pokladů, které lze na konci světa nalézt.

Zdroje: kudyznudy.cz, zdarsky.denik.cz, hamryns.cz