Ztracený tábor druhé světové války

Pokud se vydáte na cestu po českých památkách druhé světové války, není náhodou, že Hradištko není na vrcholu vašeho seznamu. Většina lidí spojuje koncentrační tábory s místy, jako je Terezín nebo Auschwitz, ale tento nevelký tábor jen kousek od Prahy je stejně důležitý – a možná ještě děsivější, pokud se zastavíte a nasloucháte příběhům, které za sebou zanechal.

Vzdělávací stezka odhalující tajemství Hradištka

Město Hradištko bylo během nacistické okupace pobočkou koncentračního tábora Flossenbürg a dějištěm příběhu o utrpení, křivdách a nespravedlnosti, který se zde odehrál. Přestože tábor v Hradištku nemá tolik fyzických památek, jako jeho známější protějšky, jeho příběh je připomínán skrze vzdělávací stezku, kterou tu vytvořila místní knihovnice Lucie Hašková.

Délka naučné stezky je 8,5 kilometru a nabízí deset zastavení s informačními tabulemi. Stezka začíná na návsi nedaleko zámku a seznamuje návštěvníky s historií vystěhování obce, výstavbou cvičiště SS, hrůzami života v koncentračním táboře a osudy několika vězňů. Na každé zastávce se návštěvníci dozví o konkrétních událostech a osudech lidí, kteří se zde ocitli v hrůzných podmínkách.

Životní příběhy z koncentračního tábora

Jedním ze zastavení na stezce je místo, kde kdysi stála ženijní škola. Zdejší přírodní podmínky poskytovaly ideální prostředí pro výcvik ženistů. Stezka také připomíná pracovně-výchovný tábor, který byl původně určený pro lidi obviněné ze sabotáže, ale později byl změněn na pobočku koncentračního tábora Flossenbürg. Zde byli internováni především vězni z Francie, Polska, Ruska a Španělska.

Podmínky v koncentračním táboře byly otřesné. Vězni trpěli hladem, zimou a sužovali je i blechy a vši. Pracovali na různých stavebních projektech a dalších úkolech, které jim byly přiděleny. Stezka přibližuje i několik osobních příběhů, které osvětlují lidské tragédie a zároveň odhalují příklady odvahy a naděje, které se zde vyskytly i v nejtemnějších časech.

Zdroj: Youtube

Gabriel Gay: Farář, který se vzdal života za své farníky

Jedním z těchto příběhů je tragický osud stovky vězňů, kteří byli zastřeleni během kopání protitankového příkopu. Na stezce se také dozvíte o faráři Gabrielu Gayovi, který se dobrovolně vzdal Němcům, aby zachránil své farníky. Nacisté ho zastřelili během transportu. Stezka dále přibližuje i zajímavou epizodu, kdy byl objeven tajný úkryt s archivem říšského protektora K. H. Franka. Tento nález sloužil jako důkazní materiál při jeho odsouzení k trestu smrti.

Naučná stezka Vystěhované Hradištko

Stezka Vystěhované Hradištko je důležitou připomínkou událostí druhé světové války a umožňuje návštěvníkům poznat a porozumět hrůzám, které se zde odehrávaly. Při procházce po stezce se návštěvníci ponoří do minulosti a získají lepší představu o tom, jaká byla realita v koncentračním táboře v Hradištku.

I když se o tomto místě a jeho historii ví poměrně málo, naučná stezka Vystěhované Hradištko slouží jako důležitý zdroj informací a připomíná nám, že je důležité nezapomínat na hrůzy, které se staly součástí naší minulosti.

Zdroje: tourist.posazavi.com, www.irozhlas.cz, www.ahaonline.cz