Hrad Švihov, dnes uznávaný jako národní kulturní památka České republiky, je znám svým opevňovacím vodním systémem, což ho činí jednou z nejlepších pevností své doby. Jeho historie sahá až na konec 15. století, kdy byl postaven na příkaz královského sudího Půty Švihovského, člena významného rodu Rýzmberků. Půta byl v době vlády krále Vladislava II. Jagellonského mužem velkého vlivu a bohatství.

Vnitřní architektura a exkurze

Hrad Švihov byl vystavěn jako umělý ostrov s centrálními budovami, paláci, kaplí a schodišťovou věží, které uzavíraly čtverhranné vnitřní nádvoří. Hrad nabízí návštěvníkům dvě prohlídkové trasy. První trasa se zaměřuje na život na šlechtickém sídle a zahrnuje prohlídku reprezentativních prostorů hradu včetně kaple Nanebevzetí Panny Marie s cennými nástěnnými malbami z 16. století. Druhá trasa se soustředí na provozně-hospodářské zázemí hradu a zahrnuje návštěvu sklepů, kuchyně a dalších míst, která odhalují každodenní život na hradě.

Zdroj: Youtube

Scéna pro filmy a legendy

Kromě své bohaté historie a turistických atrakcí zaujal hrad Švihov i filmové tvůrce. Natáčení pohádky "Tři oříšky pro Popelku" na Švihově bylo nezapomenutelným okamžikem. Hrad sloužil jako ideální kulisa pro jednotlivé scény a do natáčení se zapojilo i místní obyvatelstvo jako kompars. To však nebylo jediné natáčení, které se zde uskutečnilo. Dalšími známými pohádkami a filmy jsou například "Tři mušketýři", "Jan Hus" nebo "Korunní princ".

Tajemství a duchové hradu Švihov

Ovšem pod povrchem nádherné historie hradu Švihov se skrývá temná minulost. Vládce hradu, Půta Švihovský, byl znám svou krutostí a mnozí zdejší obyvatelé trpěli pod jeho vládou. Právě tato minulost a nesčetné tragédie dávají vzniknout řadě paranormálních jevů. Návštěvníci často slyší nevysvětlitelné zvuky, vidí pohybující se předměty nebo temné stíny. V některých částech hradu cítí zvláštní, nepříjemnou energii a někteří tvrdí, že viděli duchy nebo stíny postav. Zejména hodovní síň a kaple jsou místy, kde se tyto paranormální jevy odehrávají nejčastěji.

Související články

Poznejte tajemství hradu Švihov

Hrad Švihov je místem, které oplývá historií a fascinujícími příběhy. Jeho nádherné interiéry, malebné okolí a množství akcí pro návštěvníky z něj dělají atraktivní destinaci pro všechny, kteří mají rádi pohádky, paranormální jevy nebo historii. Přijďte a objevte svůdnou krásu a temná tajemství, která se skrývají za zdmi tohoto historického skvostu. Pokud máte odvahu, sami se přesvědčte o záhadných jevech, které se zde prý neustále objevují.

Zdroje: www.kudyznudy.cz, www.hrad-svihov.cz, www.zahadyzivota.cz