Hrad Šaunštejn býval chloubou celého svého okolí, zvláště v době své největší slávy, tedy po vzniku ve 14. století. Jeho původní majitel jej nechal vybudovat na pískovcovém útesu vysoko nad krajinou – když ale hovoříme o budování, nešlo tehdy o klasickou stavbu, jak si ji představujeme dnes. Šaunštejn byl totiž skalní hrad, jeho stavitelé tedy z velké části využili pískovcový masiv, aby do něj části hradu vytesali. Kromě do skály zapuštěných místností byly nadzemní části hradu vybudovány ze dřeva.

Nejdřív hlídal, potom děsil

Původně se jednalo o hrad, který měl důležitý úkol při ochraně obchodní cesty, tak zvané České silnice. Tehdy patřil Berkům z Dubé, později přešel do majetku Vartenberků. To už ale svoji vážnost pomalu ztrácel, po třicetileté válce se zde dokonce na čas usadili loupeživí lapkové, kteří využívali výhodné polohy hradu u obchodní cesty. Jestliže se tedy původně jednalo o hrad, který měl dohlížet na pořádek a bezpečí v kraji, později se z něj stal spíše postrach pro každého projíždějícího obchodníka. Druhá polovina patnáctého století pak pro něj znamenala definitivní konec.

Složitá cesta na vrchol

Dnes se z hradu, který v průběhu století dostal poměrně nelichotivé, ale oprávněné přízvisko Loupežnický, dochovaly již jen zbytky, ale přesto jde o kulturní památku, kterou stát chrání zákonem. Pravdou také je, že dostat se až na vrchol pískovcového útesu, tam, kde kdysi hrad stával, není lehká nedělní procházka. Návštěvníky čeká hodně strmý výšlap, zpestřený žebříky, můstky a úzkou průrvou ve skalním masivu. Kdo se ale prodere až do cíle, litovat určitě nebude.

Krásný výhled a zajímavé zbytky hradu

I kdyby tady nikdy žádný hrad nestál a neměli bychom možnost obdivovat zbytky, dokládající stavitelskou dovednost a vynelézavost našich předků, už jen nádherný výhled do krajiny Českého Švýcarska s dominantním Růžovým vrchem a malebnou Vysokou Lípou za tu námahu stojí. Přesto se ale každý návštěvník rád podívá i na pozůstatky hradu, které ukazují na jeho bývalé využití. Najdeme tady třeba dávnou “jeskyni”, tedy místnost, využívanou pravděpodobně jako stáj pro koně, ale také skladiště obilí nebo potravin, snad dokonce věznici.

Zdroj: Youtube

Jen pro zdatné

O přesné podobě Šaunštejna se mnoho informací nedochovalo. Šlo ale o nejdominantnější stavbu z mnoha podobných, které v tomto kraji tehdy vyrostly. Dodnes je toto místo lákadlem pro náročnější, zdatnější a zvídavější turisty, kteří neváhají na výletu zdolat nějakou tu složitější překážku.

Zdroje: kudyznudy, cesky.radio, wikipedie