Zdroje: hradstaryjicin.czwww.kudyznudy.czwww.hrady.cz

Historie oblasti, kde nyní zřícenina hradu stojí, se začala psát již v pravěku. Zde totiž procházela prastará cesta vedoucí od Jadranu až k Baltskému moři, známá jako "jantarová cesta". Na vrcholu s názvem Starojický se našla řada archeologických nálezů, které dosvědčují, že jeho vrchol i blízké okolí bylo mezi našimi předky velice oblíbené. Ještě aby ne, malebná příroda, která si i nyní zachovává divoký ráz je přímo stvořená, aby se na tyčících vrcholcích vybudovala strážiska. Jedním z nich byl také hrad Starý Jičín.

Beskydy. Pohoří, které není mimo Severní Moravu moc známé, ukrývá mnohá tajemství Beskydy. Pohoří, které není mimo Severní Moravu moc známé, ukrývá mnohá tajemství Zdroj: Profimedia.cz

Konec díky Bílé hoře

Jako mnoho strážních hradů, i Starý Jičín byl vybudován na přelomu 12. a 13. století a měl sloužit k ochraně obchodní cesty do Polska. Spolu s hradem vyrostla také vesnice, jež měla nezapomenutelnou obchodní funkci. Hrad měl nejenom účel vojenský a správní, ale také sloužil jako místo pro odpočinek. Během 13. století hrad i okolní osady, jež se budovaly za účelem kolonizace a obchodu stále bohatly, díky čemuž měli hrad a jeho pozemky v hledáčku několik šlechtických rodů, kteří si ho předávali pomocí sňatků a dědictví. Jeho konec se ale začal psát již za husitských válek a definitivně ho zničili vojenské oddíly za období Třicetileté války, které v něm sídlily. Koncem 18. století už hrad pouze chátral a na konci 20. století z něj zbyla pouze zřícenina.

Na vrcholu s názvem Starojický se našla řada archeologických nálezů Na vrcholu s názvem Starojický se našla řada archeologických nálezů Zdroj: Profimedia.cz

Hradní tajemství

Historikům je stále neznámé, jak moc mohl být hrad a okolní obchodní vesnice a osady, bohaté. Povídá se však o něm, že za dřívějších časů byl v jeho útrobách skrytý poklad. O něm slyšel i chudý sedlák ze Šenova a rozhodl se ho získat. Prolézal každou štěrbinku již polozbořeného hradu až narazil na jeskyni, kterou hlídal trpaslíček. Začal k sedlákovi mluvit: „Dobrý člověče, slituj se nade mnou a mými bratry. Zlý kouzelník nás zaklel k tomu, abychom všechny poklady, které hora v sobě chová, mu hlídali. Když nás vysvobodíš, všechny ti budou patřit.“ No, jak to v pověstech bývá, sedlák musel vykonat strach vyvolávající úkoly. Za odměnu však dostal klobouk plný vzácných skvostů. Další pověsti najdete na oficiálních stránkách hradu nebo v brožurce, která je k dostání u hradní pokladny. Zajímavou legendou je však i ta, kdy se čert zaryl kopyty a hlavou do svahu. Na tomto místě dodnes stojí barokní kříž, který tuto a snad i jinou událost na hradním úpatí připomíná.

Čtěte také

Jihlavské podzemí je druhé nejrozsáhlejší podzemí pod lidskou zástavbou v republice

Čtěte také

Záhada jihlavského podzemí stále nerozluštěna: Vědci potvrdili paranormální jevy

Čtěte také

Podzemí hradu je prý tak nebezpečné a rozsáhlé, že ho nikdo není schopen projít

Čtěte také

Tajemné podzemí hradu Trosky: „Dál ne, sic tě čeká smrt“, varuje starý nápis