Počátky hradu

Historie hradu sahá až do 14. století, kdy byl založen na skalnatém ostrohu. Za husitských válek se stal důležitou pevností. Ovšem třicetiletá válka oslabila jeho opevnění. Poté hrad přešel do majetku Řádu německých rytířů, kteří jej přebudovali na propracovanou pevnost s polygonální dělovou věží.

V období nacistické okupace sloužil Sovinec jako zajatecký tábor pro francouzské důstojníky a antifašisty. Stal se centrem tajných aktivit a prováděly se zde i zasvěcovací rituály. V podzemním jezeře se dokonce měly testovat německé ponorky.

Záhada švédských vojáků

Jednou z nejzajímavějších záhad je osud asi osmi set švédských vojáků, kteří se zde nacházeli, ale jejich pozůstatky nikdy nebyly nalezeny. Během druhé světové války došlo také k velkému drancování hradu místními obyvateli, kteří tu objevili zásoby potravin, vína a koňaku.

Požár a zničení

1. května 1945 zahalil hrad Sovinec požár, který nikdo nehasil, takže zde shořely všechny archivy a dokumenty. Vypuklá exploze uskladněné munice zničila vnitřní vybavení hradu. Spekulovalo se, že nacisté hrad zapálili sami, aby zakryli stopy. Nejasný je také osud asi 300 členů Hitlerjugend, kteří zde zůstali při požáru.

Sovinec dnes

Zdroj: Youtube

Dnes hrad Sovinec láká lovce záhad a milovníky tajemna. Za hradbami tajuplného hradu prý sídlí přízraky z minulosti. Hlavními postavami jsou bílá a černá paní spolu s šedým skřítkem, kteří se prý občas vynořují ze stínů, především na pátém nádvoří. Někteří návštěvníci tvrdí, že právě zde se na ně valí nepříjemné pocity, až jim tuhne krev v žilách.

Ale to není vše. Na třetím nádvoří byly objeveny kosti staříka a mladé dívky ze 17. století, zřejmě šlo o oběti násilí. Kostry se našly zazděné ve výklenku. Kdo to byl a proč musela dvojice takto zemřít, je záhadou. K hradu se váže také legenda o "soví princezně", o níž se říká, že spočívá ve stříbrné rakvi ukryté pod skalou na úpatí hradu.

Historie a hrůza

Hrad Sovinec je nejen historickou památkou s bohatou minulostí, ale i místem, jež stále vyvolává otázky a údiv. Jeho podzemí skrývá mnoho záhad a tajemství, která jsou dosud nevsvětlená, a mnoha lidem nahání hrůzu. Pro milovníky historie a záhadných míst je Sovinec fascinujícím místem a poutavou zastávkou při poznávání tajemné minulosti České republiky.

Zdroje: hrady.cz, muzivcesku.cz, lifee.cz