Hrad Sloup je nejstarším českým skalním hradem a jedná se o kulturní památku České republiky. Nachází se na skalním bloku vysoko nad blízkým rybníkem, na místě, které bylo osídleno již v pravěku. Z celé stavby se do současnosti zachovaly jen zbytky některých prostor a budov, vytesané do skály. Mezi nejzajímavější části patří bývalé poustevny, skalní kostel, kaple, terasy a další objekty vytvořené v období baroka. Hradní skála je vysoká 32 metrů a byla vybavena přirozenou ochranou díky vodním příkopům a okolním rybníkům.

Čtěte také

Na hradu Bran je děsivá jen jeho historie. Na pohled jde o malebnou historickou stavbu

Čtěte také

Drákulův hrad Bran: Jedna z nejkrásnějších památek Rumunska

Nahlédněte do bohaté historie

Historie hradu Sloup je velmi pestrá. Na konci husitských válek se zde usadil loupeživý rytíř Mikuláš Pancíř ze Smojna, který využíval ochranu pánů z Vartenberka a prováděl loupeživé výpravy až do Lužice. Hrad byl několikrát obléhán a dobyt, ale vždy jej jeho vlastníci opět obnovili. Nakonec však byl přece jen v roce 1639 během třicetileté války zničen švédskými vojsky a tehdy již na obnovu nedošlo.

V 17. století se skalní panství dostalo do vlastnictví Ferdinanda Hroznaty z Kokořova, který hrad daroval poustevníkům. Počet poustevníků se tu v průběhu let střídal a až do roku 1945 byl hrad v majetku rodu Kinských. Po roce 1945 byl majetek zkonfiskován a hrad zůstal opuštěný.

Krásná příroda a zajímavá památka - to je hrad Sloup Krásná příroda a zajímavá památka - to je hrad Sloup Zdroj: Wikimedia commons, Petr1888, CC-BY-SA-4.0

Skalní hrad plný tajemství a pohádkového kouzla

Pro fanoušky českých pohádek je hrad Sloup místem zvláštního zájmu. Schody vedoucí do skály byly totiž použity ve známé pohádce „S čerty nejsou žerty“ a právě tudy sestupoval hrdina Petr Máchal s kamarádem Jankem do pekla. Zajímavostí je také "hladomorna" - dutina ve tvaru džbánu, vytesaná do skály, která v minulosti sloužila jako vězení. Tato temná kobka je dnes připomínkou těch, kteří zde byli uvězněni.

Vstupte do jiného světa plného historie

Dnes je prohlídkový areál hradu Sloup otevřen veřejnosti. Turisté mohou navštívit bývalé poustevny, kaple, skalní kostel a terasy. Z vyhlídky je nádherný pohled na obec Sloup a Lužické hory. Přístup na hrad je možný po schodech, a proto není takový výlet vhodné pro rodiny s malými dětmi, natož s kočárky. Návštěvníci si mohou vybrat, zda absolvují prohlídku s průvodcem nebo si hrad projdou sami jen s plánkem v rukou.

Hrad Sloup nabízí jedinečný zážitek pro všechny, kteří se zajímají o historii a architekturu. Jeho poloha na skalním bloku a bohatá historie přitahují návštěvníky z celého světa. Při procházce po hradě se ocitnete v jiném světě plném tajemna a krásy. Určitě se tedy vyplatí udělat si čas a například teplé letní prázdninové dny si zpříjemnit nezapomenutelným dobrodružstvím na hradě Sloup.

Zdroje: hrad-sloup, wikipedie, kudyznudy

Čtěte také

Výlet na nejdelší hrad, který stále žije

Čtěte také

Výlet na nejdelší hrad, který stále žije