Hrad Sloup je nejstarším českým skalním hradem a jedná se o kulturní památku České republiky. Nachází se na skalním bloku vysoko nad blízkým rybníkem, na místě, které bylo osídleno již v pravěku. Z celé stavby se do současnosti zachovaly jen zbytky některých prostor a budov, vytesané do skály. Mezi nejzajímavější části patří bývalé poustevny, skalní kostel, kaple, terasy a další objekty vytvořené v období baroka. Hradní skála je vysoká 32 metrů a byla vybavena přirozenou ochranou díky vodním příkopům a okolním rybníkům.

Nahlédněte do bohaté historie

Historie hradu Sloup je velmi pestrá. Na konci husitských válek se zde usadil loupeživý rytíř Mikuláš Pancíř ze Smojna, který využíval ochranu pánů z Vartenberka a prováděl loupeživé výpravy až do Lužice. Hrad byl několikrát obléhán a dobyt, ale vždy jej jeho vlastníci opět obnovili. Nakonec však byl přece jen v roce 1639 během třicetileté války zničen švédskými vojsky a tehdy již na obnovu nedošlo.

V 17. století se skalní panství dostalo do vlastnictví Ferdinanda Hroznaty z Kokořova, který hrad daroval poustevníkům. Počet poustevníků se tu v průběhu let střídal a až do roku 1945 byl hrad v majetku rodu Kinských. Po roce 1945 byl majetek zkonfiskován a hrad zůstal opuštěný.

Skalní hrad plný tajemství a pohádkového kouzla

Pro fanoušky českých pohádek je hrad Sloup místem zvláštního zájmu. Schody vedoucí do skály byly totiž použity ve známé pohádce „S čerty nejsou žerty“ a právě tudy sestupoval hrdina Petr Máchal s kamarádem Jankem do pekla. Zajímavostí je také "hladomorna" - dutina ve tvaru džbánu, vytesaná do skály, která v minulosti sloužila jako vězení. Tato temná kobka je dnes připomínkou těch, kteří zde byli uvězněni.

Zdroj: Youtube

Vstupte do jiného světa plného historie

Dnes je prohlídkový areál hradu Sloup otevřen veřejnosti. Turisté mohou navštívit bývalé poustevny, kaple, skalní kostel a terasy. Z vyhlídky je nádherný pohled na obec Sloup a Lužické hory. Přístup na hrad je možný po schodech, a proto není takový výlet vhodné pro rodiny s malými dětmi, natož s kočárky. Návštěvníci si mohou vybrat, zda absolvují prohlídku s průvodcem nebo si hrad projdou sami jen s plánkem v rukou.

Hrad Sloup nabízí jedinečný zážitek pro všechny, kteří se zajímají o historii a architekturu. Jeho poloha na skalním bloku a bohatá historie přitahují návštěvníky z celého světa. Při procházce po hradě se ocitnete v jiném světě plném tajemna a krásy. Určitě se tedy vyplatí udělat si čas a například teplé letní prázdninové dny si zpříjemnit nezapomenutelným dobrodružstvím na hradě Sloup.

Zdroje: hrad-sloup, wikipedie, kudyznudy