Hrad Šaunštejn

Hrad Šaunštejn se nachází necelý kilometr severně od obce Vysoká Lípa v Českém Švýcarsku. Jde o výrazný pískovcový blok, kde v minulosti tento hrad stával.

Pokud se na hrad Šaunštejn vydáte, čeká vás ne příliš příjemná cesta. Budete muset lézt po strmém žebříku a prodrat se úzkou spárou. Pokud vás však obtížná přístupnost hradu neodradí, odměnou vám bude nádherný výhled.

Spatříte malebnou krajinu okolí Vysoké Lípy, některé části Českého Švýcarska a samozřejmě známý a výrazný Růžovský vrch.

Hrad Šaunštejn jakožto skalní hrad, byl v minulosti spojnicí Čech a Saska. Plnil tak ochrannou a správní funkci tzv. české stezky. Ta patřila mezi důležité obchodní cesty.

Hrad loupežníků

Hrad Šaunštejn si však nesl také další název. Přezdívalo se mu Loupežnický hrad. Nacházel se v lokaci, která nabízela dokonalé podmínky všech loupežnických nájezdů. Spadaly sem především nechvalně známí majitelé hradu Berků v Dubé.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Kdy přesně došlo k postavení hradu Šaunštejn není známé. Předpokladem je však konec 14. století. Spekuluje se, že právě v tuto dobu sloužil Šaunštejn jako ochrana české stezky, kudy cestovala řada výprav z vnitrozemí do Saska.

Dnes je hrad známý hlavně díky ne příliš pohodlnému přístupu, který ztěžují nejen strmé schody, ale i poměrně úzká a tím ne příliš příjemná skalní průrva.

V dobách, kdy hrad plnil svou funkci, byla jeho součástí spodní část hlavní věže. Tu vyhloubili v severní části hradu přímo do skály. Zachovala se dodnes jako malá místnost, ve které je sedátko ve tvaru džbánu.

Čtěte také

Hrad Zvíkov na ostrožině v přehradě Orlík na Písecku

Čtěte také

Romantický hrad Zvíkov je plný legend. Senzitivní lidé zde cítí zvláštní energii

Čtěte také

Podzemí hradu je prý tak nebezpečné a rozsáhlé, že ho nikdo není schopen projít

Čtěte také

Tajemné podzemí hradu Trosky: „Dál ne, sic tě čeká smrt“, varuje starý nápis

Předpokladem jejího dřívějšího využití může být skladiště nebo vězení.

Součástí hradu Šaunštejn je také vytesaná skalní jeskyně. Nachází se v bočních částech skalní stěny a kdysi sloužila jako vrátnice. Vrcholy jednotlivých skal spojují ocelové mosty.

Hrad Šaunštejn před dvěma lety prošel rekonstrukcí. Cílem bylo zpevnit nestabilní skalní bloky nad vstupem do torza hradu. K úpravám došlo také v místě vyhlídkové terasy, aby se zajistilo bezpečí všem, kdo se na Loupežnický hrad chtějí podívat.

cesky.radio.cz, www.regiontourist.czwww.kudyznudy.cz