Unikátní historická lokalita

Město ležící přibližně 30 kilometrů od Plzně je sice stranou turistických cest, ale jeho dědictví je hluboké a široké. Rabštejn nad Střelou, který má pouhých 43 domů a 25 stálých obyvatel, se může pochlubit neuvěřitelnými 26 historickými památkami – což je na tak malou lokalitu rarita. Důležitost zachování tohoto kousku historie se ukázala v roce 1992, kdy bylo jádro městečka vyhlášeno památkovou rezervací.

Rabštejn uchvátil i Karla IV.

Klenotem bohaté historie Rabštejna nad Střelou je jeho zřícenina hradu. Je pozůstatkem dávno minulých dob a jeho příběhy o získání, zničení a vzkříšení tvoří poutavý příběh. Počátky hradu sahají až k Milhosticům v roce 1269. V polovině 14. století se ocitl v rukou vlivného Karla IV. Stavba panovníka uchvátila svým půvabem natolik, že investoval značné prostředky do jejího zvelebení, proměnil ji v palácové sídlo a trávil v ní mnoho času.

Čtěte také

Karlštejn

Čtěte také

Český hrad Karlštejn má svého dvojníka v Austrálii

Bouřlivý vlastnický osud hradu

Hrady se svým strategickým a symbolickým významem jsou však často ohniskem mocenských her. A hrad Rabštejn nebyl výjimkou. Od zástavy v rukou Václava IV. až po předávání mezi různými rody je jeho vlastnický příběh stejně bouřlivý jako doby, jichž byl svědkem. Zatímco získání hradu rodem Scaronů v roce 1518 znamenalo novou kapitolu, následný požár v roce 1532 jej téměř vymazal z historické mapy. Přesto hrad povstal z popela a zásahy z doby baroka mu vdechly nový život.

Architektonické tajemství

Torzo věže a čelního opevnění Torzo věže a čelního opevnění Zdroj: Wikimedia Commons, Petr Kinšt, CC BY-SA 4.0

Zajímavé jsou architektonické prvky hradu. Jeho rozlehlý areál, který se nachází na vrcholu hřebene, kdysi skrýval stavby, které dnes již zanikly. Zatímco věž s ochozem byla charakteristickým znakem jeho majestátnosti, dnes už jen její fragmenty šeptají příběhy o jeho dávné majestátnosti. Kaple svatého Matouše, která kdysi stála v srdci hradu, zůstává ztracena v čase. Jedinečná konstrukce hradu – se dvěma výraznými obytnými budovami – z něj však činí "dvojitý hrad", který je v dějinách architektury raritou.

Čtěte také

Křivoklát je jedním z nejstarších českých hradů

Čtěte také

Hrad Křivoklát: Gotický skvost údajně stále skrývá poklad zločince Babinského

Rabštejn: Příběhy, které čas nesmazal

Rabštejn nad Střelou je v podstatě němým svědkem staletého kulturního, politického a architektonického vývoje. Jeho hrad s dvojími obytnými stavbami je dokladem nebývalé architektonické vynalézavosti. I když čas jeho zdi možná ošoupal a snížil jeho význam, příběhy, které v sobě ukrývá, jsou zárukou, že odkaz Rabštejna nad Střelou zůstane významný i pro další generace.

Zdroje: navylet.czcokolivokoli.czkudyznudy.cz