Tajemný hrad Pernštejn, který stojí na okraji Českomoravské vrchoviny, je oprávněně považován za jeden z nejimpozantnějších a nejlépe zachovalých sídel své doby v České republice. Majestátně se tyčící ze skalnatého návrší působí tento hrad jako nedobytná pevnost, která odolala mnoha výzvám času.

Metodějova hůl a mohutný tis

Tento architektonický klenot je obklopený tajemstvím a legendami. Nejstarší z nich pochází z dob věrozvěstů Cyrila a Metoděje. K založení hradu v tomto krásném koutě České republiky prý přispěla Metodějova hůl, kterou věrozvěst zapíchl do země a na tomto místě vyrostl mohutný tis. Odtud pochází legenda, že pokud strom zůstane zelený, tak hrad bude stále mohutnět.

Zdroj: Youtube

Z obranné pevnosti k reprezentativnímu zámku

Historie hradu je bohatá a plná změn. Původně byl postaven jako obranná pevnost, ale postupem času prošel mnoha přestavbami, až se z něj stal reprezentativní zámek, který nejenže sloužil jako sídlo mocného rodu Pernštejnů, ale také jako politické a správní centrum.

Mezi nejzajímavější architektonické prvky hradu patří gotická věž Barborka, obranný příkop či kruhová hradba. Kromě těchto obranných prvků, které představovaly vážnou hrozbu pro každého, kdo se pokusil dobýt hrad, zde najdeme také velké množství obytných prostor, které byly postaveny pro pohodlí jeho obyvatel.

Jedním z vrcholů hradní architektury je nádherný rytířský sál se štukovými reliéfy, které jsou staré více než tři století. Dalšími skvosty jsou hradní zahrada s pomníky majitelů hradu, nástěnné malby v ložnici a čínském salónku, gotická sklípková klenba a mramorová ostění oken a dveří. Ve srovnání s jinými českými kulturními památkami jsou ceny vstupného poměrně příznivé. Na prohlídku se můžete vydat s průvodcem a do některých částí i bez průvodce. Kompletní ceník najdete zde:

Hrad jako ideální filmová kulisa

Hrad Pernštejn v sobě ukrývá podmanivou sílu, která láká nejen turisty z celého světa, ale i filmaře. Šumění stromů, vzdálený zvuk kamenů pod nohama a hluboké ticho jsou ideální kulisa pro všechny žánry. Točilo se zde mnoho pohádek i filmů. K těm nejznámějším patří například pohádka Sedmero krkavců nebo historický film Johanka z Arku. Dokonce zde našel vhodnou kulisu i tým hororu Van Helsing, který hledal místo, kde by se stíny staly ještě hrozivějšími.

Pernštejn – živý symbol naší historie

Jedním z mnoha fascinujících aspektů hradu je také to, jak se dokázal přizpůsobit v průběhu staletí. Ať už šlo o změny v bojových taktikách, politické zvraty nebo proměňující se vkus v architektuře, hrad Pernštejn se vždy dokázal adaptovat a přežít.

Hrad je otevřený veřejnosti a průvodci návštěvníkům poskytnou detailní pohled na historii a architekturu tohoto mimořádného místa. Kromě prohlídek můžete navštívit také místní muzeum, které se specializuje na středověké zbraně a brnění, nebo se zúčastnit některé z řady kulturních akcí, které se zde konají během celého roku. Pokud chcete strávit příjemně prázdninový čas, je tento skvost ideální na celodenní výlet.

Pernštejn je skvělým příkladem toho, jak historické památky mohou přežít v průběhu staletí a stát se živými symboly naší historie. Zůstává důležitým památníkem naší minulosti a láká návštěvníky z celého světa, které přitahuje jeho majestátnost a tajemství.

Zdroje: www.novinky.cz, www.icesty.cz, www.kudyznudy.cz