Klenot v srdci Podkrkonoší

Zdroj: Youtube

Mezi kopci západního Podkrkonoší, někde mezi Dvorem Králové a Novou Pakou, se tyčí zřícenina, která má něco do sebe. Její jméno je Pecka, a i když už dávno nestojí v plné kráse, stále má co vyprávět. První písemné zmínky o hradě Pecka sahají až do roku 1322, kdy se objevuje v majetku Budivoje z Pecky. Ovšem některé pověsti praví, že jeho základy byly položeny už v 11. století, a možná na místě gotického hradu dřímal kdysi skromnější hrad – tvrz.

Zlatá éra a úpadek slávy

Šlo však jen o jedno z mnoha období, která hrad Pecka zažil. Na konci 16. století se stal renesančním zámkem se čtyřmi okázalými paláci. Tehdy se dostal do náruče Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic, což znamenalo dobu jeho největší slávy. Tyto zlaté časy však pohasly, když byl Kryštof Harant v roce 1621 zatčen, odsouzen a popraven v rámci represí po bitvě na Bílé hoře. Po jeho smrti se dostal do vlastnictví Albrechta z Valdštejna, a poté nesl štít kartuziánů z Valdic, kteří si hrad zvolili jako své letní útočiště. Po všech ústrcích se nakonec hrad postupně změnil v tichou zříceninu, jeho vnitřní plamen vyhasl a zanechal jen dávnou vzpomínku.

Legendy a pověsti odkryté časem

Kolem vzniku hradu se váže několik legend. Jedna z nich vypráví o čarodějnici, která žila na kopci Tábor, kde byl hrad následně postaven. Tato čarodějnice najímala vesničanky na práci, ale jednou je přistihla, jak místo práce mají hostinu. V hněvu vytrhla vesničankám z rukou kost a pecku a hodila je do dálky. Na těchto místech prý poté vyrostly hrady Pecka a Kost.

Další příběh hovoří o chalupníkovi, který objevil džina v láhvi. Ten mu slíbil tři přání a chalupník využil své šance k vytvoření hradů Kost a Pecka. Přestože jsou to pověsti, dodávají hradu Pecka na tajemnosti.

Studna plná tajemství

Nakonec se dostáváme k možná nejzvláštnější záhadě – hradní studně. Zdánlivě obyčejná, ale nesmírně podivná. Byla zasypána a zazděna již ve středověku, ale teprve v roce 1947 byla náhodně objevena místními nadšenci. Při odklízení sutin byla odhalena klenba, a pod ní se skrýval otvor. Postupně byla studna odkryta až do hloubky 56 metrů. Nejzvláštnější však je, že nebyly nalezeny žádné stopy vody, a to dokonce ani v té největší hloubce. Studna má šikmý otvor, což znemožňuje tradiční nabírání vody do vědra. Ale to, co ji dělá opravdu zvláštní, je její vzduch. I v takové hloubce je čerstvý a bezpečný k dýchání. To vede k teorii, že studna mohla sloužit jako tajný vchod do podzemních chodeb.

Dnes je hrad Pecka oblíbenou turistickou destinací. Prohlídková trasa zahrnuje sedm místností, mučírnu a sklepení. Návštěvníci se mohou dozvědět více o historii hradu a jeho významných majitelích. Během letních měsíců se zde konají šermířská a divadelní představení, která oživují atmosféru minulosti.

Zdroje: svetcestovatele.cz, sokujiciplaneta.cz, babinet.cz