Architektonický poklad Karlovarského kraje

Hrad Loket spolu s okolním městem tvoří neodmyslitelnou součást kulturního bohatství Karlovarského regionu. Jeho románsko-gotická architektura a bohatá historie ho činí jednou z nejnavštěvovanějších památek ve střední Evropě.

Odkud se vzal název Loket

Vznik hradu sahá až do 12. století, kdy byla vystavěna tato impozantní pevnost s městskými hradbami, které objímají město nad řekou Ohře. Město Loket, zdobené gotickými, barokními a renesančními stavebními skvosty, je samotným památkovým pokladem. Název Loket nese hrad i město díky unikátnímu zákrutu řeky Ohře, který připomíná ohnutý loket.

Strategický význam hradu

Hrad Loket byl označován za "klíč k českému království", protože ve středověku se věřilo, že kdo ovládne Loket, získá moc nad celým Českem. Dokonce i Karel IV., významný panovník, umístil Loket vedle Karlštejna mezi místa, která nesmí být nikdy ztracena.

Meteorit na nádvoří

Na hradě můžete také narazit na neobyčejný klenot – vzácný meteorit vážící 107 kg. Zakletý purkrabí, jak byl nazván, je pozůstatkem největšího meteoritu v Česku, který dopadl na hradní nádvoří v srpnu roku 1422. Později byl meteorit rozřezán na menší kousky, které byly rozmístěny na různých místech, a to včetně Vídně, Prahy a Sokolova. Tento fascinující kus vesmíru zaujal dokonce i slavného básníka Johanna Wolfganga Goetheho.

Hrůzy minulosti

Zdroj: Youtube

Při prohlídce hradu nemůžeme opomenout expozici útrpného práva, která nám přibližuje kruté metody vymáhání doznání a trestů v minulosti. Útrpné právo mělo několik stupňů od slovního zastrašování po hrůzné mučení nástroji. Způsoby týrání jsou živě popsány v knize "Malleus Maleficarum" či "Kladivo na čarodějnice," kterou vydala katolická inkvizice. Interaktivní figuríny v životní velikosti názorně předvádějí mučicí metody provázené drásavými zvuky.

Hradní rotunda a vězeňská minulost

Kromě toho se na hradě nachází i další zajímavá místa, která stojí za návštěvu. Hradní rotunda zasvěcená sv. Anežce pocházející z konce 12. století přináší pohled do doby minulé. Hradní vězení, temné, studené a vlhké kobky, nám připomínají období, kdy hrad sloužil jako městská věznice od roku 1822 do roku 1948. Pokud máte odvahu, můžete se vydat na výstup na věž – románská věž vysoká 26 metrů se tyčí nad hradem a nabízí ohromující výhled na okolní krajinu.

Zdroje: hrady.cz, cestovinky.cz, kudyznudy.cz