Odhalení tajemství hradu Křivoklát

Hrad Křivoklát, jedna z nejvýznamnějších českých kulturních památek, je doslova skrytý v zelených závojích křivoklátských lesů. Jeho kamenné zdi nám připomínají doby, kdy toto místo bylo nejen pevností králů, ale také vězením alchymistů a údajnou skrýší pro loupežnické poklady.

Zdroj: Youtube

Historické útočiště a gotický skvost

První zmínky o Křivoklátu se datují do 12. století, ale pravý význam začal nabývat za vlády Přemysla Otakara II., který tuto pevnost přestavěl na kamenný hrad. Hrad prošel mnohými přestavbami a svou dnešní gotickou podobu získal za vlády krále Jiřího z Poděbrad. Křivoklát nebyl pouze místem pro královské sjezdy a honosné slavnosti, ale také útočištěm pro členy královské rodiny v těžkých časech.

Když Pražský hrad zachvátil požár, královna Eliška Přemyslovna zvolila právě Křivoklát jako dočasné útočiště pro sebe a své děti. V jeho bezpečných hradbách vyrůstal mladý Karel IV. a zde se také narodila jeho dcera Markéta. To jsou jen některé z kapitol fascinující historie tohoto místa, které dodnes hovoří o moci a slávě českých králů.

Vězení alchymistů

Svého času sloužil hrad Křivoklát i jako vězení. V minulosti byl hojně využíván k uvěznění protestantů, nepohodlných osob a obyčejných zločinců. V jeho studených kobkách se údajně dodnes tají dech a citliví jedinci zde cítí duše minulých vězňů. Mezi známé vězně patřil slavný alchymista Edward Kelley, který zde strávil čas po svém útěku ze dvora císaře Rudolfa II. Kelley si při pokusu o útěk zlomil nohu, která mu musela být následně amputovaná.

Skrytý poklad loupežníka Babinského

Křivoklát však nese i jiné tajemství. Podle legendy zde loupežník Babinský ukryl svůj poklad. Babinský byl notorický zločinec, který se proslavil svými loupežemi. Když byl Babinský chycen, mučili ho, aby prozradil, kde je poklad skrytý. Ale Babinský byl chytrý a místo toho, aby prozradil skutečné místo, poskytl jen falešnou stopu. Babinský nakonec z hradu unikl a jeho osud zůstal zahalen tajemstvím.

Okolní památky a turistické trasy

Kromě samotného hradu stojí za návštěvu i okolní památky. Z Křivoklátu se můžete vydat na pěší túru po točitých cestách na Tyršovu stezku, která nabízí nádherné výhledy na hrad. Nedaleko se nachází vyhlídka Paraplíčko, nebo se můžete vydat k zříceninám hradu Jivno.

Kdo ještě Křivoklát neviděl, měl by to napravit. Nadchne vás svými tajemstvími i malebným okolím. A možná, pokud budete mít štěstí, objevíte také skrytý poklad loupežníka Babinského.

Zdroje: www.lifee.cz, www.jenprocestovatele.cz, www.treking.cz