Hynek Berkou z Dubé a počátky hradu

První kameny hradu Kokořín byly položeny pravděpodobně krátce po roce 1320 na popud pražského purkrabího Hynka Berkou z Dubé. Pevnost však neprošla celými staletími bez šrámu. V roce 1426 byl hrad napaden husitskými vojsky, což zanechalo na jeho konstrukci výrazné stopy. Ačkoli byl poničen, svou dominanci neztratil.

Zdroj: Youtube

Císařská kletba

Poté hrad vystřídal několik majitelů a byl dokonce císařem Ferdinandem II. označen za "prokletý". Toto označení, které odkazovalo na hrozbu, kterou hrad představoval pro panovníkovu moc, znamenalo, že hrad nesměl být udržován. Tak se dostal do zapomnění.

Novogotická rekonstrukce

Přelom v osudu hradu přišel na konci 19. století, kdy jej zakoupil Václav Špaček. Pod vedením jeho syna Jana prošel hrad novogotickou rekonstrukcí, a to v letech 1911 až 1916. Tyto změny vrátily hradu jeho dřívější slávu a magii.

Hrad je architektonickým skvostem. Jeho vyhlídková věž dosahující výšky 38 metrů nabízí úchvatný panoramatický pohled na okolní krajinu. A co víc, hradní palác byl během rekonstrukce zvýšen o další patro a získal i novou střešní krytinu.

Kulturní bohatství

Vnitřní prostory hradu skrývají mnoho kulturních pokladů. Mezi nejvýznamnější patří památník básníka K. H. Máchy a expozice českého romantického umění 19. století. Je třeba připomenout, že právě tato oblast byla inspirací pro mnohé umělce, z nichž nejvýznamnější jsou malíř Antonín Mánes a již zmíněný básník Karel Hynek Mácha.

Legendární obyvatelé

Samozřejmě nesmíme zapomenout, že ke každému hradu se váží nějaké pověsti. Podle starých legend tu kdysi žili loupežní rytíři, jejichž násilné skutky strašily obyvatele celého okolí. V čele této bandy stál proslulý Petrovský z Petrovic, jehož jméno bylo synonymem pro strach a nebezpečí. Ale legendy nekončí jen u loupežnických přepadení. Příběh vypráví o statečném mlynářovi, který s pomocí svých druhů odrazil útok Petrovského a jeho mužů. Odpovědí na tento odvážný čin bylo unesení mlynářovy dcery na hrad Kokořín. Naštěstí se ji s pomocí jejího otce a statečných mužů z okolí podařilo uprchnout a loupežníky porazit.

Tajemství lidských koster

Tato pověst byla oživena během rekonstrukce v 20. století, kdy se v tajemných sklepeních pod věží našlo 22 lidských koster. Otázkou zůstává, komu patřily. Možná jde o oběti Petrovského loupežníků, možná o samotné loupežníky, kteří zde byli pochováni.

Legenda o Černém myslivci

A pokud jste milovníci tajemství, možná budete chtít z hradu odejít dříve, než slunce zapadne. Legenda totiž vypráví o Černém myslivci a jeho smečce psů s ohnivými jazyky, kteří se v noci prohánějí po hradu.

Princezna se zlatou hvězdou

Kokořín však není známý pouze svými pověstmi. Stal se také oblíbeným místem pro filmaře. Mnozí z nás si vzpomenou na kultovní českou pohádku "Princezna se zlatou hvězdou", kde hrad sloužil jako sídlo prince Radovana. Působivá kamera a filmová kouzla spojila různé lokality do jednoho celku, čímž vytvořila nezapomenutelné scény, které nás provázely naším dětstvím.

Těžko říci, co více přitahuje návštěvníky k hradu Kokořín -je to jeho kouzlo, historie, film, nebo legendy, které se k němu pojí? Jedno je jisté – hrad Kokořín je nejen historickou památkou, ale také živoucím svědkem české historie a kultury. Ať už se rozhodnete procházet jeho starobylými ochozy nebo obdivovat nádherný výhled z jeho vyhlídkové věže, hrad Kokořín vám otevře dveře do minulosti a nabídne nezapomenutelný zážitek.

Zdroje: kudyznudy.cz, cesky.radio.cz, epochanacestach.cz