Zřícenina hradu Kašperk tvoří středobod nádherného šumavského zákoutí již celá staletí. Hrad, jehož výstavbu nařídil český král Karel IV. v roce 1356, má velký historický význam a je považován za jednu z nejzachovalejších ukázek české hradní architektury 14. století. Nachází se na vrcholu Ždánova, 3 km severně od města Kašperské Hory, a je s nadmořskou výškou 886 metrů nejvýše položeným královským hradem v České republice.

Obranná pevnost a ochránce Zlaté stezky

Hrad Kašperk byl původně postaven především jako obranná pevnost, která měla zabezpečit hranici s Bavorskem a chránit Zlatou stezku, důležitou obchodní cestu spojující Čechy s Bavorskem a západní Evropou. Také měl sloužit k ochraně místních zlatých dolů, které zajišťovaly významné příjmy pro královskou pokladnu. Stavbou hradu byl pověřen Vít zvaný Hedvábný, ale pravděpodobně ji řídil architekt Michal Parléř, bratr slavného Petra Parléře, tvůrce katedrály svatého Víta v Praze. Během pěti let se podařilo dokončit základy hradu a v roce 1365 byla stavba hotova.

Čtěte také

Hrad Houska

Čtěte také

Co se skrývá pod hradem Houska: Podivné jevy registrovali lidé od pradávna

Hrad Kašperk a tajemství minulosti

Historie Kašperku je spojena s mnoha významnými osobnostmi a událostmi. Hrad pronajímala královská komora zástavním držitelům, kteří se starali o jeho správu. Mezi nimi byl i první český kardinál Jan Očko z Vlašimi, který měl hrad v držení až do roku 1378. V průběhu let se majitelé hradu střídali, až jej v roce 1616 nebo 1617 koupilo město Kašperské Hory. Bohužel, nedostatek financí a nákladná údržba vedly k postupnému zchátrání hradu. V 19. století byl dokonce využíván jako kamenolom, kdy místní obyvatelé rozebírali hrad na stavební materiál.

Legendy ožívají

Ale hrad Kašperk není jen historickou památkou. Je také domovem mnoha pověstí, které ho obklopují závojem tajemství. Například pověst o temné postavě jménem Swiza, která má vrásčitý obličej, jelení parohy a je oblečená do vlčí kůže. Podle legendy mění Swiza osamělé lidi, které potká na cestách, v kameny. Další pověst vypráví o Šplhavcovi, tajemné bytosti, jež se plazí po hradních zdech a vzbuzuje hrůzu mezi nočními návštěvníky. K vůli těmto a mnoha dalším příběhům se Kašperk dostal na seznam nejtajemnějších hradů v Česku.

Čtěte také

Podzemí hradu je prý tak nebezpečné a rozsáhlé, že ho nikdo není schopen projít

Čtěte také

Tajemné podzemí hradu Trosky: „Dál ne, sic tě čeká smrt“, varuje starý nápis

Vstupte do světa plného záhad a nenechte se odradit legendami. Hrad Kašperk ukrytý v srdci Šumavy přivítá každého, kdo se odváží prozkoumat jeho tajemné kouty. Je čas vyrazit a probádat jeden z nejstrašidelnějších hradů v České republice.

Zdroje: plzen.rozhlas.cznasregion.czbabinet.cz