Magický svět středověku

Ve středu malebné krajiny Středočeského kraje, na břehu řeky Sázavy, trůní impozantní Český Šternberk. Tato stavba, která je považována za jeden z nejkrásnějších českých hradů, je nejen svědkem bohaté historie, ale je také opředena mnohými tajemstvími. Říká se, že skrývá několik pokladů a možná zde najdete i bránu do jiných světů.

Zdroj: Youtube

Hrad Český Šternberk byl založen v roce 1241 Zdeslavem z Divišova a stal se svědkem nejen několika válek, ale také nesčetných proměn vlastní architektury. Byť husitské války a později třicetiletá válka zanechaly své stopy v podobě zpustošení, hrad se vždy vzpamatoval, někdy se dokonce proměnil v ještě okázalejší skvost.

20. století a jeho změny

V 17. století podstoupil velkorysou barokní přestavbu, která změnila jeho obrannou funkci ve prospěch pohodlí svých obyvatel. Ale největší revoluci zažil hrad ve 20. století za vlády Jiřího hraběte Sternberga. Tehdy se proměnil v trvale obývané sídlo doplněné modernostmi, jako byl gravitační vodovod či elektrické osvětlení.

Dnes je majitelem hradu Zdeněk Sternberg, ale většina prostorů je otevřena veřejnosti. A pokud se ptáte, odkud pochází jméno hradu, odpověď najdete ve znaku jeho zakladatelů, Divišoviců – v osmicípé zlaté hvězdě.

Legenda o ztraceném pokladu

Ale co by to byl za hrad bez tajemství? Legenda vypráví o pánovi ze Šternberka, který v 17. století prodal jeden ze svých dvorců a peníze které za něj obdržel, uschoval do truhly. Když však jednou musel odcestovat, svěřil svůj cenný poklad purkrabímu Hynkovi.

Tento čestný muž se obával, že mu truhlu někdo ukradne. V tajnosti ji proto přesunul do kovové skříňky a skryl někde mimo hrad. Bohužel, než se mohl pro ni vrátit, zastihla jej mrtvice a tajemství úkrytu vzal s sebou do hrobu.

Když se pán ze Šternberka vrátil a dozvěděl se o ztracené truhle, nechal překopat celé okolí hradu. Truhlu, ale nikdy nenašel.

Čert, sedlák a zlaté dukáty

Není to ale jediná legenda o pokladu, která je spojená s Českým Šternberkem. U hradu stojí skála, jež se stala epicentrem pověsti o ukrytém pokladu. V této skále se nachází puklina, kam se kdysi uchýlil sedlák před bouří. Avšak místo jeho úkrytu se ukázalo jako nejhorší možné.

V jeskyni totiž strážil ukrytý poklad čert, který byl v tu chvíli přesvědčený o sedlákově pokusu jej ukrást, a tak ho unesl do pekla. Puklina poté zmizela, avšak na Velký pátek prý zlaté dukáty stále padají z této skály do řeky Sázavy. Proč by také ne, když se Sázavě přezdívalo Zlatá řeka.

Opravdové poklady

Ale ne všechny příběhy o pokladech jsou pouhými legendami. Příběh babičky současného majitele hradu, Zdeňka ze Šternberka, to dokazuje. Její stříbrná sbírka flakonů a miniatur byla po válce pohřbena pod vrstvou uhlí. V roce 1971 byl tento poklad náhodou objeven.

Šifry a paranormální pověsti

Ale co zbylé poklady? Vede k nim prý tajuplná Abecední chodba, jejíž název může naznačovat, že znalost správného pořadí písmen je klíčem k jejich odhalení. Legenda praví, že šifra vedoucí k pokladu je zapeklitá a může být skrytá kdekoliv.

Ale je tato chodba skutečně mostem k pokladu? Někteří lovci paranormálních jevů tvrdí, že je to spíše brána do jiného světa.

Český Šternberk je tedy nejen architektonickým skvostem, ale také skrývá řadu tajemství. Je na vás, abyste se vydali na cestu a odhalili je sami.

Zdroje: kudyznudy.cz, epochanacestach.cz, vyslapy.cz