Představte si, že stojíte před starobylými zdmi, které se vypínají do výše jako by chtěly sáhnout až k obloze. Toto je místo, které by mohlo vyprávět poutavé staré příběhy. Hrad Buchlov tyčící se nad krajinou je jedním z nejstarších a nejzachovalejších hradů v naší zemi.

Stopy minulosti

Na první pohled vás zaujme jeho majestátní architektura. Když se projdete hradními chodbami a prostory, ucítíte v každém koutu ducha dávné historie. Věci, které zde vidíte, nejsou jenom staré zbraně nebo kusy nábytku, ale jsou to svědci dávných dob, kdy byl hrad centrem dění.

Zdroj: Youtube

Jedním z nejzajímavějších klenotů hradu Buchlov je bezesporu sbírka egyptských artefaktů. Představte si, že v srdci Evropy můžete spatřit 2000 let starou mumii a sarkofág egyptského úředníka jménem Nefersobek. Byl to svatební dar, který přivezl v roce 1828 Josef Wratislav z Mitrovic své sestře.

Kouzlo legend

Historie Buchlova je také plná legend a pověstí, které dodávají tomuto místu zvláštní kouzlo. Příběhy, které by mohly naplnit celou knihu, vás vezmou na cestu do minulosti a představí vám některé z jeho bývalých obyvatel.

Stín Černé paní

Jednou z nejznámějších je legenda o Černé paní. Kateřina Rájecká z Mírova, smutná a nesmírně krásná vdova, se zde údajně zjevuje po setmění. Její příběh je úzce spojen s milostným románkem s Vilémem Zoubkem ze Zdětína, který z ní udělal ženu zahalenou v černé. Ať už jdete po chodbách hradu kdykoliv během dne nebo v noci, můžete cítit její přítomnost a smutek, který z ní vyzařuje.

Lípa neviny

Na hradním nádvoří stojí tajemná stará lípa, které se říká lípa neviny. Její koruna připomíná kořeny obrostlé listím, což je netradiční pohled, který se jen tak nevidí. Legenda praví, že jistý zbrojnoš byl na tomto místě popraven za zločin, kterého se prý nedopustil. Jeho poslední přání bylo, aby byla tato lípa zasazena kořeny nahoru, a pokud obroste listím, bude to symbol jeho nevinnosti.

Skrytý poklad

Pokud budete sledovat terén hradu, můžete narazit na další podivnosti. Existuje pověst o skrytém pokladu nedaleko hradu, na kopci zvaném Farkačka. Podle legendy je poklad označen malými, zelenými plamínky, které vyskakují ze země. Příběh pokračuje tak, že poklad je ukrytý v tajné chodbě vedoucí až na Velehrad. Je to ale pravda, nebo jen dobrý příběh?

Hrad Buchlov je nejvýraznější dominantou moravského Slovácka. Přijeďte se podívat, jak se v čase proměnil původní strohý gotický hrad v pohodlné renesanční panské sídlo. Na své si přijdou jak milovníci historie, tak příznivci záhad a tajemna. Pohádková atmosféra buchlovského hradu pohltí každého.

Zdroje: kudyznudy.cz, e15.cz, vyslapy.cz