Spojení historie a přírody

Zdroj: Youtube

Historie hradu sahá až do poloviny 13. století, kdy patřil do majetku rodu pánů z Boskovic. Ti vlastnili hrad a panství až do konce 14. století, kdy přešel do držení pánů z Kunštátu. Následně bylo zahájeno stavební úsilí na výstavbě nového středověkého sídla. Avšak po roce 1450 hrad spolu s boskovickým panstvím opět ovládali pánové z Boskovic, a to až do 16. století. Poté se majitelé střídali, až nakonec hrad připadl rodině Mensdorf-Pouilly, kteří ho vlastní dodnes.

Majitelé a osudy

Boskovický hrad zažil své slavné období, ale s příchodem 17. století nastal úpadek, který byl podtržen výstavbou nové rezidence ve městě. Postupně ztratil svou funkci a začal chátrat. V 19. století byla stržena hradní střecha a zdivo sloužilo jako stavební materiál pro domy v Boskovicích. I přes tyto obtíže se rodina Mensdorf-Pouilly starala o dědictví a stále drží hrad v majetku.

Studna s tajemstvím

Jednou z nejzajímavějších technických památek na hradě je 26 metrů hluboká studna, která je poháněná dřevěným šlapacím kolem. Tato studna je jediným funkčním zařízením svého druhu v republice. Představa, že před mnoha staletími se zde vyráběla a shromažďovala voda, která sloužila jako zásobárna pro hrad, je fascinující a nenechá nikoho lhostejným. Mechanismus pochází z 16. století.

Pověsti a tajemno

Pověst o založení hradu Boskovice dodává tomuto místu další nádech tajemna a romantiky. Podle legendy byl zakladatelem hradu ptáčník Velen, který nezištně pomohl ztracenému cizinci, kterým se nakonec ukázal být brněnským knížetem. Velen byl odměněn povýšením do šlechtického stavu a dostal velký pozemek, na kterém postavil hrad. Název hradu vznikl neobvyklým způsobem, když Velen po neúspěšném hledání jména zakopl o práh a zakřičel: "Už nikdy nebudu chodit bosko více!" A tak dostal hrad i město své jméno.

Královský výhled

Nyní můžete na hradě Boskovice prozkoumat torzo hradního paláce, které nabízí úchvatný výhled do okolní malebné krajiny. Pokocháte se krásou přírody a zajímavou historií tohoto místa. Rekonstrukce, která probíhá na hradě od roku 1975, umožnila zpřístupnění velké části hradní zříceniny a nyní můžete procházet těmito památkami minulosti.

Pokud hledáte unikátní a poutavý zážitek, stojí návštěva jedné z největších hradních zřícenin na Moravě určitě za to. Zdejší technická památka, impozantní historie a krásná příroda vás zcela jistě okouzlí a zanechají nezapomenutelný dojem. Hrad inspiroval i filmaře, kteří zde například točili záběry z pohádky Sedmero krkavců a natáčel se zde i kriminální seriál Labyrint či komedie Martin a Venuše.

Zdroje: hradboskovice.cz, turistickamapa.cz, kudyznudy.cz