Baños, malebné město v srdci ekvádorských And, je často opěvováno jako svatyně přírody a dobrodružství. A právě mezi vodopády, termálními prameny a nádhernými horskými stezkami je jedna atrakce, která předčí všechny ostatní. Říká se jí "houpačka na konci světa" a nabízí směsici strachu, vzrušení a nekonečné krásy.

Skvost v srdci And

Houpačka na konci světa se nachází v Casa del Arbol, tedy jakémsi domě na stromě. Ten původně sloužil jako pozorovatelna pro sledování aktivity sopky, v posledních letech se stal velmi oblíbeným místem pro turisty.

Houpačka je ukotvena ve výšce 2,5 kilometru na konci větve rozložitého stromu a směřuje nad strž. Samotná houpačka je poměrně jednoduchá. Horolezecká lana jsou přidělána ke kovové tyči ve stromě a na konci lan je dřevěný sedák s improvizovaným "sedacím pásem". Atrakce však rozhodně není pro každého. Od propasti vás totiž dělí jen lana, takže zhoupnout se dokáží jen ti nejodvážnější. Odměnou za jejich statečnost jim je výhled na impozantní siluetu sopky Tungurahua, která se tyčí nad obzorem.

Zdroj: Youtube

Dychtivá sopka Tungurahua

Sopka Tungurahua je jednou z nejaktivnějších v Ekvádoru a pravidelně poskytuje představení ve formě malých výbuchů a výronů kouře. To zážitek z houpačky na konci světa jen umocňuje. Z pohledu na monumentální přírodní výjev, který vám připomene sílu a krásu naší planety, se tají dech. Jde o skutečně magický zážitek.

Pailon del Diablo

Houpačka na konci světa není jediným místem, které stojí za návštěvu v Baños. Existuje zde také řada dalších atrakcí, například nádherné vodopády, přírodní termální prameny, možnosti pro pěší turistiku a cyklistiku v okolních kopcích a mnoho dalších. Jedním z takových míst je Pailon del Diablo, jeden z nejmohutnějších vodopádů v Ekvádoru. Nachází se přibližně 30 minut jízdy autobusem od Baños.

Další úžasnou atrakcí jsou termální prameny Baños, které jsou hojně využívány pro své léčivé účinky. Prameny jsou bohaté na minerály a jejich teplota se pohybuje mezi 25 až 55 stupni Celsia. Zde si můžete užít výtečnou relaxaci.

Ráj pro dobrodruhy

Pro ty, kteří hledají více dobrodružství, nabízí Baños také řadu aktivit, jako je bungee jumping, rafting, jízda na horském kole nebo trekking v okolních horách a pralesích. V Baños můžete také zažít výlety do Amazonie, kde lze pozorovat divoká zvířata, plavat v řece Amazonce nebo se setkat s domorodými komunitami.

Navíc Baños je známé svou výbornou místní kuchyní, za ochutnání stojí tradiční ekvádorské pokrmy, jako je ceviche, locro de papa (polévka z brambor a sýra) nebo cuy (pečená morčata).

Baños je zkrátka skvělým místem pro každého, kdo má rád přírodu, dobrodružství a kulturu. Každý si zde najdete něco, co ho nadchne.

Zdroje: jenonajetplane.com, www.ecuadorhop.com, theculturetrip.com