Houby bohaté na melanin

V radioaktivních zónách Černobylu se ukrývá zvláštní druh hub, nikoliv však Cryptococcus neoformans, ale skupina hub vyznačující se přítomností melaninu. Pigment, který je známý tím, že dodává barvu lidské kůži, očím a vlasům, má u hub jinou úlohu. Zajímavé je, že houby bohaté na melanin vykazují zvláštní schopnost "požírat" záření.

Zdroj: Youtube

Na rozdíl od rostlin, které přeměňují sluneční světlo na energii prostřednictvím fotosyntézy, vyvinuly si tamní houby obdobný proces označovaný jako "radiosyntéza". Pomocí melaninu účinně přeměňují škodlivé záření na využitelnou formu energie. Stejně jako mají rostliny chlorofyl, který usnadňuje přeměnu energie, hraje melanin u těchto hub klíčovou roli při absorpci záření.

Nová hranice pro radiosyntézu

Význam objevu daleko překračuje hranice Černobylu. Obrovský a neprobádaný vesmír je plný radiace, která představuje vážné riziko pro astronauty. Zemská magnetosféra, ochranný štít, v hlubokém vesmíru chybí, takže astronauti jsou vystaveni intenzivnímu kosmickému záření. Pro budoucí cesty do vesmíru je proto nezbytné zajistit odpovídající ochranu před zářením.

Houby bohaté na melanin by mohly fungovat jako radiační bariéra. Jde o inovativní řešení. Představa scénáře, kdy jsou skafandry nebo kosmické lodě obloženy melaninem nebo jeho deriváty, aby odradily radiaci, není příliš vzdálená. Ve skutečnosti se na tom již pracuje. V roce 2019 prošly vzorky melaninu pocházejícího z těchto hub důkladným testováním na palubě Mezinárodní vesmírné stanice. Hlavním cílem je vyhodnotit jeho účinnost jako radiační bariéry v nehostinném prostředí vesmíru.

Cesta před námi

Ačkoli je potenciál těchto hub nesporně slibný, je nezbytné postupovat obezřetně. Využití vlastností melaninu pro výzkum vesmíru vyžaduje důkladné pochopení jeho interakce s různými typy záření a jeho dlouhodobých účinků. Kromě toho si komplexní výzkum zaslouží také adaptace a růst hub ve vesmírném prostředí.

Odolné houby z Černobylu nabídly záblesk naděje tváří v tvář nepřízni osudu. Jakmile vědci proniknou hlouběji do jejich tajemství, mohou být klíčem k zahájení nové éry výzkumu vesmíru, který bude chráněn před nepříznivými vlivy kosmického záření. Vzhledem k tomu, že lidstvo stojí na prahu mezihvězdných cest, může se záhadná schopnost hub prospívat na radiaci ukázat jako ochranný štít, který astronauti hledají.

Zdroje: popularmechanics.com, atlasobscura.com, mysteriesrunsolved.com