Černobylská jaderná katastrofa v roce 1986 přinesla do našeho světa pojem "vyloučená zóna". Oblast kolem havarovaného reaktoru je dodnes neobyvatelná pro lidi a oplývá vysokými úrovněmi radioaktivity. Ale i když se nám oblast jeví jako mrtvá, ve skutečnosti to není tak úplně pravda. Nové výzkumy ukazují, že v radioaktivním očistci Černobylu je určitá forma života, která dokonce dokáže využívat smrtící radiaci jako zdroj energie. Tito obyvatelé nejsou žádní lidé, ale houby.

Extrémní houby

Houby mají neuvěřitelnou schopnost – nejenže přežívají v prostředí s vysokou radiací, ale dokonce toto záření přeměňují na energii pro svůj růst a vývoj. Tato schopnost představuje vědecký fenomén, který by mohl přinést fascinující možnosti jak pro naše porozumění životu, tak pro budoucí vesmírné mise. Houby jsou zvláštní organismy. Jsou tady už asi 500 milionů let a v průběhu času se naučily přežívat ve velmi různých prostředích, včetně některých nejextrémnějších míst na planetě. Ale živit se radioaktivitou je něco zcela nového.

Tohoto neuvěřitelného objevu dosáhli vědci z Albert Einstein College of Medicine (AEC), kteří měli podezření, že houby by mohly najít způsob, jak se přizpůsobit nepřátelským podmínkám v Černobylu. Po odkrytí vzorků houby z Černobylu objevili, že tyto organismy nejen přežily, ale také rostly. To, co dělalo tento růst možným, byla jejich schopnost absorbovat radiaci a transformovat ji na energii.

Klíčová role melaninu

Tento proces je umožněn díky přítomnosti pigmentu zvaného melanin. Melanin, který je přirozeně přítomen v houbách (stejně jako v lidské pokožce), dokáže absorbovat záření a přeměňovat ho na energii. Je to podobné tomu, jak zelené rostliny využívají chlorofyl k absorpci světla a přeměně na energii pro fotosyntézu.

Zdroj: Youtube

Nový zdroj potravy pro astronauty?

Další zkoumání tohoto fascinujícího jevu vede vědce k závěru, že se zde může skrývat potenciál pro budoucí využití. Mohlo by to znamenat, že se jednou naučíme využívat radiaci jako zdroj energie pro lidské buňky, nebo dokonce vytvoříme systémy, které budou využívat radiaci ve vesmíru jako zdroj energie pro dlouhodobé vesmírné mise.

Odolnost a přizpůsobivost

I když se to může zdát jako přitažené za vlasy, pokud je něco, co nám příběh o černobylských houbách ukázal, je to skutečnost, že život je neuvěřitelně odolný a schopný se přizpůsobit neskutečným podmínkám. Je fascinující vidět, jak se houby dokážou přizpůsobit a prosperovat v prostředí, které by pro většinu života bylo smrtelné.

Tento objev mění náš pohled na život, jeho možnosti a schopnosti přežití. A přestože Černobyl představuje tragickou kapitolu naší historie, možná nám také přináší nové poznání a otevírá cesty, které bychom si jinak ani nedokázali představit. Je to další důkaz, že příroda má stále co nabídnout a stále se máme co učit. A možná nám také poskytuje varování, abychom lépe chránili náš svět pro budoucí generace.

Zdroje: popularmechanics.com, zmescience.com, atlasobscura.com