Hotel Ryugyong začal v Pchjongjangu růst už před šestatřiceti lety. Mělo jít o světový unikát, který bude sbírat jeden rekord za druhým. To se vlastně také podařilo, jen si asi jeho stavitelé nepředstavovali, že jedním, a vlastně hlavním, z těchto zápisů bude délka jeho stavby. I když se na první pohled zdá, že je dnes již konečně hotovo, ale není to pravda. Původně zamýšlený superluxusní stopětipatrový a 330 metrů vysoký komplex doposud zeje prázdnotou.

Severokorejcům došly peníze

Jeho stavba byla s dostatečnou slávou zahájena v roce 1987, ale už po pěti letech došly peníze. Severní Korea se začala potýkat s ekonomickou krizí, a tak musela jít stavba stranou. Tehdy už na místě stála hrubá konstrukce megalomanského projektu, ale stále chyběla skleněná fasáda a jakékoliv vnitřní prvky.

Otevření se stále posouvá

V takovém stavu se Ryugyong dočkal roku 2008, kdy byla zahájena dostavba s plánem otevření v roce 2012. To by se bývalo hodilo, protože šlo o 100. výročí narození Kim Ir-sena, když už se nepovedlo jej zprovoznit, jak bylo plánováno, k výročí osmdesátému. Ani to ale nebyl ještě konec. Když bylo zřejmé, že to severokorejští inženýři nestihnou, vydali prohlášení, že se hotel otevře v roce 2013 – tedy alespoň částečně. Jenomže ani to nedopadlo.

Místo obdivu sklízí posměch

Nepřiměřeně obrovský projekt byl, jak se ukázalo, nad tamní síly, hlavně ty ekonomické. Nejvyšší stavba a jednoznačně dominanta Pchjongjangu, budova ve tvaru rakety, připravené každým okamžikem vzlétnout ke hvězdám, zůstává nevyužita. Měla být přitom jakousi vstupní branou do země pro zahraniční investory, měla oslňovat západ, lákat velké firmy. Místo toho se stala terčem posměchu a očekávání, kolik desetiletí ještě bude třeba k tomu, aby byla buď konečně otevřena, nebo stržena.

...a přece slouží

Prozatím je možné na jedné z jejích impozantních stěn, na níž byla nainstalována obří obrazovka, sledovat propagandistická videa o severokorejských úspěších. To je zatím jediný profit ze stavby, do níž bylo investováno podle oficiálních severokorejských zdrojů kolem sedmi set padesáti milionů dolarů, pokud je to pravda. Zatím. A to se vyplatí!

Zdroj: Youtube

Ještě to nevzdali

Severokorejci ale zatím pokusy o oživení hotelu ještě tak docela nevzdali, ačkoliv ani další “dokončovací práce” nepokračují jistě tempem, o kterém tamní diktatura snila. Tak například v roce 2019 bylo nad hlavní vchod instalováno logo a také název hotelu, a to jak v korejštině, tak i v angličtině. Zdá se, že na pár let je zase vystaráno. Jestli je právě tohle krok tím správným směrem není tak docela jisté. Zvlášť, když máme rok 2023 a Ryugyong je stále jen tichou připomínkou bývalých smělých plánů, jak oslnit celý svět.

Zdroje: cnn, wikipedia, ryugyonghotel