Geniální inženýrský počin

Pozoruhodná dopravní tepna, dokončená v roce 2006 po osmi letech výstavby, je inženýrským počinem, který se zdá být téměř neuvěřitelný. Hadovitá trasa dosahuje výšky 1 300 metrů nad mořem, přičemž začíná ve skromné výšce 200 metrů. Cestovat po cestě znamená obdivovat lidskou vynalézavost v kontrastu s nádherou uměleckého díla přírody, kterou zosobňují strmé skalní stěny a dechberoucí panoramata.

Zdroj: Youtube

Nic pro amatéry

Silnice Tianmen s 99 zatáčkami, z nichž každá skýtá vlastní vzrušení a riziko, rozhodně neslibuje nedělní projížďku pro nenáročné motoristy. Řidiči, kteří se na trasu vydají, čelí spletitému labyrintu úzkých a zrádně se vinoucích uliček, kde je jen málo prostoru pro chybu. Bezpečnost není zaručena; pouze betonové bloky dělí vozidla od prudkého pádu do propasti. Chvilková ztráta koncentrace nebo letmý pohled na velkolepé výhledy mohou být velmi nebezpečné.

Jedinečné topografické vlastnosti silnice jí mezi místními obyvateli propůjčily téměř mýtický status. Lidé klikatou silnici přirovnávají k drakovi, který se vznáší v horách.

Výstup k Nebeské bráně

Na vrcholu nebezpečné cesty se nachází duchovní útočiště - přírodní skalní oblouk známý jako Nebeská brána. Tradiční lidová pověst spojuje tento zeměpisný zázrak s nebeským spojením mezi bohy a smrtelníky. Dostat se k ní však vyžaduje ještě jeden výkon – vystoupat po 999 schodech, známých jako Tianan nebo Nebeský žebřík. Vrchol nabízí nadpozemský zážitek vzbuzující úctu.

Alternativy pro slabé povahy

Pro ty, kteří považují zdolání silnice Tianmen za příliš náročné, je k dispozici alternativa v podobě lanovky, která se prohlašuje za nejdelší na světě, překonává vzdálenost 7 455 metrů a stoupá do výšky 1 279 metrů. Lanovka nabízí také řadu vzrušujících zážitků, ale v relativně bezpečnějším prostředí zavěšené kabiny.

Cesta jako žádná jiná

Cesta Velkou bránou Tianmen Shan stojí jako mimořádná dominanta na průsečíku lidské vynalézavosti a přírodní velkoleposti. Nabízí jedinečný zážitek, který může doslova dosáhnout nebe – nebo změnit život způsobem, o kterém je lepší nemluvit. Ať už se k cíli vydáte po serpentinách, nebo vyjedete lanovkou, cesta zanechá nesmazatelnou stopu v srdcích a myslích těch, kteří se na ni odváží.

Zdroje: mybestplace.com, roadstotravel.net, dangerousroads.org