Jedno je jisté – pokud máte rádi přírodu, historii a hlavně záhady, neměli byste si nechat ujít návštěvu vrchu Ortel, který se tyčí vysoko nad krajinou mezi obcemi Cvikov a Sloup na Českolipsku. Tato místa mají svou neopakovatelnou atmosféru, a to nejen pro své překrásné přírodní scenérie, ale také pro tajemství, která tento zvláštní kopec obklopují.

Keltské kořeny a prastaré legendy

Ortel je považován za jedno z energeticky nejnegativnějších míst v České republice. Místní obyvatelé i návštěvníci tvrdí, že se na vrcholu a v jeho okolí dějí zvláštní věci – podivné světelné úkazy, tajemná zmizení nebo náhlé změny krajiny. Snad každý, kdo se na kopec vydá, je zvědavý, jak je to s těmito záhadami doopravdy.

Již od dob keltských kněží se místu připisuje mimořádná energie a aura. Prý díky tomu sloužil Ortel jako posvátné místo pro rituály a obřady. Existují teorie, že Keltové vytvořili kopec uměle, aby zakryli pramen tajemné energie. Tato legenda je přitom jen jedním z mnoha příběhů, které dodávají Ortelu jeho unikátní atmosféru.

Světelné úkazy a UFO: Moderní záhady

Pověsti kolem Ortelu jsou tak silné, že přetrvaly tisíciletí. Ze 17. století existují zmínky o kopci, kterému je lepší se vyhnout, a o zvláštních bytostech, které zde údajně sídlí. Ve 20. století přibyly příběhy o mimozemských civilizacích, které jsou k Ortelu přitahovány. Ačkoliv vše může znít jako výmysly nebo senzacechtivé příběhy, svědectví existují a nelze je zcela ignorovat. Senzibilové a lidé pracující s energiemi Ortel považují za jedno z energeticky nejhorších míst v Česku. Senzitivní lidé zde zaznamenávají nepříjemné pocity nebo dokonce fyzickou nevolnost.

Milovníci záhad a badatelé věří, že je na Ortelu cítit silná energie, a to i bez viditelných jevů. Někteří věří, že tato energie je negativní a přitahuje nepříjemné jevy a události. Jiní jsou naopak přesvědčeni, že tato energie dodává sílu a energii. Někteří psychotronici se domnívají, že ve skutečnosti za vším stojí geofyzikální anomálie. Ty nejodvážnější teorie pak hovoří o existenci časoprostorové brány nebo trhliny.

Nezapomenutelný zážitek

Ani hodnověrnější informace nevrhají na kopec Ortel pozitivnější světlo. Ve středověku totiž bývalo na vrchu popraviště města Cvikova. A v roce 1698 zde údajně nechala vévodkyně Toskánská postavit novou šibenici. Ať už je pravda jakákoliv, jedno je jasné. Návštěva Ortelu je zážitkem, který se nezapomíná.

Pokud se rozhodnete na Ortel vyrazit, měli byste vědět, že v jeho blízkém okolí se nachází ještě jeden kopec s ponurou minulostí. Nese název Spravedlnost a podle dostupných pramenů šlo o místo, kde se ve středověku vykonávalo hrdelní právo města Chřibské. I tento vrch na citlivé jedince působí negativně.

Zdroje: www.turistika.cz, www.idnes.cz, babinet.cz