Jedno je jisté – pokud máte rádi přírodu, historii a hlavně záhady, neměli byste si nechat ujít návštěvu vrchu Ortel, který se tyčí vysoko nad krajinou mezi obcemi Cvikov a Sloup na Českolipsku. Tato místa mají svou neopakovatelnou atmosféru, a to nejen pro své překrásné přírodní scenérie, ale také pro tajemství, která tento zvláštní kopec obklopují.

Keltské kořeny a prastaré legendy

Ortel je považován za jedno z energeticky nejnegativnějších míst v České republice. Místní obyvatelé i návštěvníci tvrdí, že se na vrcholu a v jeho okolí dějí zvláštní věci – podivné světelné úkazy, tajemná zmizení nebo náhlé změny krajiny. Snad každý, kdo se na kopec vydá, je zvědavý, jak je to s těmito záhadami doopravdy.

Vrch Ortel oplývá negativní energií Vrch Ortel oplývá negativní energií Zdroj: Wikimedia commons, Lutz Maertens, CC-BY-SA-3.0

Již od dob keltských kněží se místu připisuje mimořádná energie a aura. Prý díky tomu sloužil Ortel jako posvátné místo pro rituály a obřady. Existují teorie, že Keltové vytvořili kopec uměle, aby zakryli pramen tajemné energie. Tato legenda je přitom jen jedním z mnoha příběhů, které dodávají Ortelu jeho unikátní atmosféru.

Světelné úkazy a UFO: Moderní záhady

Pověsti kolem Ortelu jsou tak silné, že přetrvaly tisíciletí. Ze 17. století existují zmínky o kopci, kterému je lepší se vyhnout, a o zvláštních bytostech, které zde údajně sídlí. Ve 20. století přibyly příběhy o mimozemských civilizacích, které jsou k Ortelu přitahovány. Ačkoliv vše může znít jako výmysly nebo senzacechtivé příběhy, svědectví existují a nelze je zcela ignorovat. Senzibilové a lidé pracující s energiemi Ortel považují za jedno z energeticky nejhorších míst v Česku. Senzitivní lidé zde zaznamenávají nepříjemné pocity nebo dokonce fyzickou nevolnost. 

Čtěte také

Čtěte také

Andělská hora: Magické v místo u Česku, kde senzitivní lidé cítí léčivou energii

Milovníci záhad a badatelé věří, že je na Ortelu cítit silná energie, a to i bez viditelných jevů. Někteří věří, že tato energie je negativní a přitahuje nepříjemné jevy a události. Jiní jsou naopak přesvědčeni, že tato energie dodává sílu a energii. Někteří psychotronici se domnívají, že ve skutečnosti za vším stojí geofyzikální anomálie. Ty nejodvážnější teorie pak hovoří o existenci časoprostorové brány nebo trhliny.

Magickou sílu vrchu Ortel využívali už Keltové Magickou sílu vrchu Ortel využívali už Keltové Zdroj: Wikimedia commons, Daniel Baránek, CC BY-SA 3.0

Nezapomenutelný zážitek

Ani hodnověrnější informace nevrhají na kopec Ortel pozitivnější světlo. Ve středověku totiž bývalo na vrchu popraviště města Cvikova. A v roce 1698 zde údajně nechala vévodkyně Toskánská postavit novou šibenici. Ať už je pravda jakákoliv, jedno je jasné. Návštěva Ortelu je zážitkem, který se nezapomíná.

Čtěte také

Kaple svatých Cyrila a Metoděje

Čtěte také

Chodby pod Radhoštěm nejsou zcela zmapovány. Mohly by skrývat obří poklad

Pokud se rozhodnete na Ortel vyrazit, měli byste vědět, že v jeho blízkém okolí se nachází ještě jeden kopec s ponurou minulostí. Nese název Spravedlnost a podle dostupných pramenů šlo o místo, kde se ve středověku vykonávalo hrdelní právo města Chřibské. I tento vrch na citlivé jedince působí negativně.

Zdroje: www.turistika.czwww.idnes.czbabinet.cz