Geografická královna severních Čech

Kozákov se nachází v srdci Českého ráje a se svou výškou 744 metrů je nejvyšším bodem zdejšího chráněného území. Tamní vrcholy tvoří nepřehlédnutelnou siluetu v krajině a jsou svědky času, kdy tento kraj byl plný života a záhad.

Zdroj: Youtube

Název Kozákov vznikl díky náhodě

A jak to všechno začalo? Legenda říká, že název Kozákov vznikl více méně náhodou. Podle pověsti pasáček, který zde pásal kozy, jednou zlostně hodil kamenem po jedné z nich, když se zatoulala. Kozu zabil a byl by se měl čeho bát, nebýt pocestného, který kolem procházel. Ten rozbitý kámen prozkoumal a uviděl v něm drahý kámen. Zvěst o pokladu se rychle rozkřikla, a tak hora získala své jméno — Kozákov.

Tajemství kamenů a historické využití

Už od dávných časů spřádají lidé legendy o magických silách, které se k tomuto místu vážou. Hlavním důvodem jsou naleziště drahých kamenů, které sem lákaly hledače pokladů již od nepaměti. Vyskytují se tu ametysty, záhnědy, citríny, chalcedony, acháty, jaspisy i karneoly.

Ve středověku byly kameny využívány k výzdobě chrámů a jiných památek. Najdete je také na svatých místech, jako je kaple sv. Kříže a sv. Kateřiny na Karlštejně či svatováclavská kaple v chrámu sv. Víta v Praze. Díky bohatým nalezištím se zpracování drahokamů a výroba šperků staly jedním z tradičních řemesel regionu, které přežívá dodnes.

Pokud chcete najít drahé kameny i vy, máte ideální příležitost právě na Kozákově. Existuje zde malé muzeum drahých kamenů, které vede pan Josef Votrubec.

„Dříve se zde těžil materiál pro stavbu vozovek,“ říká pan Votrubec, díky kterému je dnes významné naleziště Národní přírodní památkou. Za drobný poplatek si můžete v muzeu zakoupit lístek do lomu, půjčit kladívko a cepín a pustit se do hledání drahokamů. Vlastnoruční kopání polodrahokamů láká zejména rodiny s dětmi, denně sem zavítá až padesát návštěvníků. Kamenné pecky si na místě hledači sami rozbijí. Když mají štěstí a vzácný kámen najdou, můžou si ho nechat v muzeu zbrousit. „Když je to na vrchu zelené, vnitřek bude podobný slídě, acháty mívají oranžový povrch,“ vysvětluje Erik, který přijel se synem ze Zlína.

www.denik.cz

Riegrova chata a rozhledna

Ačkoli turisté začali objevovat kouzlo Kozákova na počátku 20. století, chyběl jim opravdový důstojný cíl. Původní plán postavit zde kapli na počest významného semilského rodáka, Františka Ladislava Riegra, byl nakonec zavržen. Místo toho byla postavena Riegrova chata, která byla slavnostně otevřena v roce 1928. K této chatě byla později přidána ocelová rozhledna, která nabízí nádherný výhled na okolní krajinu. Tento výhled byl veřejnosti zpřístupněn 23. dubna 1995, což bylo významným mezníkem v historii turistiky v oblasti.

Studánka Radostná a legenda o železných mužích

Z vrcholu můžete po západní straně sestoupat ke studánce Radostná, která je známá svou věčně studenou vodou. Váže se k ní také několik starých pověstí.

Její jméno by mohlo naznačovat klid a mír, ale historie místa tvrdí něco jiného. Dávná legenda praví, že právě zde kdysi našli útočiště tři železní muži, kteří měli kouzelnou moc. Pro místní lid se stali postrachem. Jejich schopnost fouknout do studánky a proměnit její vodu v led i uprostřed letního dne byla záhadou, kterou nikdo nedokázal vysvětlit. Muži následně házeli kusy ledu do údolí, pustošili pole a ničili úrodu. Jejich záměrem bylo vyhnat lidi z této země.

Zdejší obyvatelstvo však nenašlo záchranu v útěku, ale spíše ve víře. Podle pověsti kdosi přinesl obraz Panny Marie Radostné a pověsil jej u studánky. Tento obraz údajně ochránil místo před dalšími kouzly železných mužů, kteří ztratili svou moc a nemohli dále škodit.

V závěru můžeme říci, že Kozákov je skutečným rájem pro turisty. Nejen kvůli jeho přírodním krásám a tajemným pověstem, ale také si zde můžete odpočinout, nasát atmosféru a třeba najít nějaký ten poklad.

Zdroje: www.kudyznudy.cz, www.hrady.cz, www.ceskenoviny.cz,