Náboženský význam vrcholu

Hora Kailas není pouze impozantním vrcholem, nýbrž také svatým místem pro různé náboženské tradice. Podle hinduistické víry je toto místo domovem Pána Šivy, který zde věčně medituje spolu se svou chotí Párvatí. Buddhisté zase považují horu za místo spojené s Buddhovým pobytem a stoupenci džinismu vidí v hoře klíčové místo osvícení Rišába, zakladatele džinismu.

Zakázaný vrchol

Mezi všemi těmito náboženskými interpretacemi se však skrývá řada záhadných událostí, které se váží k vrcholu hory Kailas. Zřejmě nejzajímavějším faktem je, že se dosud nikomu nepodařilo dosáhnout vrcholu hory. Říká se, že hora Kailash je známá svým zvláštním jevem, kdy občas mění svou polohu a zanechává falešné stopy, což brání poutníkům v dosažení vrcholu.

Podle starověkého textu nesmí žádný smrtelník vstoupit na místo, kde bohové spočívají mezi mraky. Ti, kteří se pokusí spatřit jejich tváře, se setkají se smrtí.

Časová záhada

Zdroj: Youtube

Všichni, kdo se pokusili dosáhnout vrcholu, si všimli něčeho zcela nepřirozeného. Zrychluje se tu čas. Lidé, kteří se pokusili vystoupat na vrchol hory, tvrdí, že si všimli extrémně rychlého růstu vlasů a nehtů. Zatímco normální růst vlasů a nehtů trvá přibližně 2 týdny, tady se tento proces odehrává v průběhu 12 hodin. Tohle není legenda, jedná se o jev, který je ověřený a potvrzený, ale vysvětlení pro něj zatím nemáme.

Centrální osa světa

Studie ruských a amerických vědců ukazují na fascinující spojení mezi horou Kailas a dalšími významnými místy po celém světě. Hora je považována za centrální osu světa, známou jako axis mundi. Údajně existuje spojení mezi horou Kailas a dalšími památkami, jako je Stonehenge, který je od hory 6666 km daleko, stejně tak severní pól je od vrcholu vzdálen 6666 km. Tato mystická spojitost dává hoře Kailas ještě větší nádech záhady.

Náboženské interpretace

Podle hinduistické, buddhistické a džinistické tradice je hora Kailas branou do nebe. Čtyři stěny hory směřují ke čtyřem světovým stranám, což podle védských textů symbolizuje spojení mezi nebem a zemí. Legenda vypráví, že Pandavové spolu s Draupádí na vrcholu hory dosáhli stavu osvícení, avšak jeden z nich padl před samotným dosažením vrcholu.

Hora Kailas je skutečným ohniskem záhad a tajemství. Od nejstarších dob fascinovala lidi z různých náboženských a vědeckých komunit. Je to místo, které spojuje duchovní hloubku s nevysvětlitelnými jevy, ať už jde o rychlý růst vlasů a nehtů nebo neúspěšné pokusy o dosažení jejího vrcholu. Možná je hora Kailas průsečíkem mezi naším světem a neznámými dimenzemi, které stále čekají na to, aby byly odhaleny.

Zdroje: thetravel.com, kailash-yatra.org, helios7.com