Zlatonosné potoky

Před mnoha staletími se zlato v Česku vyskytovalo zcela běžně. Významnou lokací bylo například české Pošumaví, kde vodou vymílané skály přinášely do místních potoků skutečné "zlaté" bohatství.

Najít tak zlatý důl nebylo v 7. a 8. století n.l. žádným problémem. Jakmile se však ziskuchtiví hledači žlutého kovu pustili do práce, zlata rychle ubývalo. Všechny zdroje se ani přesto však vyprázdnit nepodařilo.

Předpokládá se, že velké zásoby zlata se stále na našem území nacházejí. Jsou dobře schované pod zemským povrchem. Právě tam by se mělo nacházet rovných 500 tun tohoto drahého kovu.

Jednou z lokací, kde by se zásoby zlata mohly nacházet, jsou podle odhadů Kašperské hory. Zásob máme pravděpodobně dostatek, možnost těžby je ale v Česku přísně zakázaná.

Přesto existují způsoby, jak si svůj malý Klondike vytvořit třeba hned za vaším domem. Stačí znát principy, jakými se zlaté částečky do řek a potoků dostávají a máte situaci pevně ve svých rukou. I před zákaz těžby je tak šance nějaký ten kousek žlutého kovu někde objevit.

Kde hledat?

Podle odborníků je zlato možné najít prakticky v jakémkoliv potoce. Přesto jsou v Česku místa, kde máte takříkajíc větší šanci, aby se vám dostalo do rukou.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Obecně platí, že zlato jako takové se celá staletí drží ve skalních žilách. V důsledku eroze okolního kamene je následně vyplavované do přilehlých říček a potoků. V nich se pak smísí s pískem, který za pečlivého prosívání může krásu zlatého kovu nečekaně odhalit.

Místy, kde se podle zkušených hledačů zlato skutečně vyskytuje, je např. Jílové u Prahy. Také řeky jako Sázava či Otava údajně ve svých korytech schovávají doslova tuny žlutého kovu. Pokud však bydlíte v Praze, můžete rovnou prohledat Vltavu. I zde by se dle všeho mělo zlato nacházet.

České řeky a potoky tak skutečně dle odborníků schovávají velké zásoby zlata. Dokonce tak velké, že pokud bychom je všechny objevily, šlo by pravděpodobně o největší zásoby zlata na celém světě.

Zlato se v řekách a potocích vyskytuje v ryzí formě. Pokud rádi cestujete a poznáváte krásu naší země, můžete se vydat také na 45 km dlouhou řeku Kocábu. Tam se zlato kdysi rýžovalo. A zásoby jsou tam ukryté dodnes.

Ať už se rozhodnete pro jakékoliv zlatonosné místo, mějte trpělivost. Stát se dobrým "rýžovačem" zlata chce jistý um a spoustu trpělivosti. Doby, kdy se na těchto místech nacházely velké nugety zlata jsou totiž již dávno pryč. Nyní s velkou pravděpodobností narazíte spíše na titěrné kousíčky.

www.inrybar.cz, www.kudyznudy.cz, www.bejvavalo.cz