Dnešní doba je svědkem rapidního zvýšení globální hladiny moře, situace, která podle generálního tajemníka Organizace spojených národů (OSN) Antonia Guterrese již není jen věcí ekologického znepokojení, ale existenciální hrozbou pro člověka. V únorovém projevu před Radou bezpečnosti OSN v New Yorku varoval, že brzy můžeme být svědky "masového exodu celé populace biblického rozsahu."

Data nepřicházejí náhodou

Zdroj: Youtube

Nové studie, podpořené Světovou meteorologickou organizací (WMO), ukazují skutečně alarmující čísla. Oteplování světových oceánů je nejrychlejší za posledních 11 000 let. Ještě více šokující je fakt, že průměrná hladina světových moří stoupá od roku 1900 rychleji než kdykoliv jindy.

Kdo je na přední linii?

Země jako Bangladéš, Čína, Indie a Nizozemsko se nacházejí v bezprostředním ohrožení, stejně jako megaměsta na všech kontinentech - od Káhiry a Bangkoku přes Šanghaj a Kodaň až po Londýn, Los Angeles, New York a Buenos Aires. Téměř 900 milionů lidí, každý desátý člověk na Zemi, žije ve vysoce rizikových oblastech.

Jak se to děje?

Podle NASA a Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) jsou dvěma hlavními faktory stoupání mořské hladiny tání ledovců a rozpínání mořské vody při jejím oteplování. Dalšími faktory jsou propadání pevniny a zpomalování Golfského proudu. Vědci zdůrazňují, že tání antarktického a grónského ledového příkrovu může do roku 2150 zvýšit hladinu moře až o 4,6 metru v nejhorším scénáři.

Katastrofický scénář

Pokud se nynější trend bude nadále zrychlovat, lidé budou muset uprchnout z domovů a přesídlit do vnitrozemí, často v nepřátelských podmínkách, kde budou bojovat o základní zdroje, jako je půda a voda. To bude nevyhnutelně znamenat zvýšené napětí a konflikty, jak zdůraznila velvyslankyně USA u OSN Linda Thomas-Greenfieldová, která považuje tuto situaci za "otázku mezinárodního míru a bezpečnosti".

Je nevyhnutelné, že pokud nebudeme jednat nyní, budeme svědky nejen rozsáhlého lidského utrpení, ale i nenávratného poškození naší přírody. Výzva je jasná – jednat hned a jednat společně. Jak poznamenala velvyslankyně USA, "nejhorším dopadům lze naštěstí předejít, ale musíme jednat hned a musíme jednat společně."

Naléhavá slova generálního tajemníka OSN by neměla být brána na lehkou váhu. Příběh o biblické potopě byl kdysi varováním, ale dnes, zdá se, je to realita, k níž se nebezpečně blížíme.

Zdroje: dailymail.co.uk, apnews.com, learningenglish.voanews.com