Tajemství skryté pod hladinou

S plochou větší než 47 000 metrů čtverečních je Hévízské jezero největším termálním jezerem v Evropě. Co toto jezero činí tak výjimečným? Jeho tajemství se skrývá pod hladinou, kde se nachází jeskyně. Zde se termální prameny o různých teplotách mísí a neustále pomalu proudí, jak do stran, tak nahoru a dolů. To způsobí, že teplá voda stoupá nahoru a studená klesá a odtéká. Díky tomu můžete tuto nádheru navštívit jak v létě, kdy má voda teplotu 33 až 34 stupňů Celsia, tak v zimě, kdy si udržuje příjemných 26 až 28 stupňů Celsia. A také si můžete být jisti, že voda v jezeře je vždy čerstvá a plná energie.

Zdroj: Youtube

Historické vazby až k Římanům

Historie Hévízského jezera sahá hluboko do minulosti. Lázeňské účinky místa byly pravděpodobně známy již starým Římanům, což dokládají římské mince nalezené v jezeře. K jezeru se váže legenda, která vypráví o chůvě, jež se modlila k bohům s prosbou o uzdravení ochrnutého dítěte. Její modlitby byly vyslyšeny a z jezera vytryskl léčivý pramen, který dítěti vrátil zdraví. Oním dítětem byl Flavius Theodosius, budoucí císař východního Říma.

Středisko zdraví a pohody

Na počátku 20. století se Hévíz stal centrem maďarských termálních lázní. A i dnes, po desetiletích, zůstává symbolem zdraví a relaxace. Po druhé světové válce byly lázně znárodněny a na břehu jezera byla vybudována specializovaná klinika pro léčbu revmatologických onemocnění. V roce 2005 prošly lázně rozsáhlou rekonstrukcí, aby se přizpůsobily moderním standardům a pohodlí návštěvníků.

Minerální bohatství vod jezera

Jedním z největších pokladů Hévízského jezera je složení jeho vody. Obsahuje rozpuštěné látky a plyny, které mají pozitivní vliv na lidské zdraví. Patří sem především uhličité léčivé vody a vody s obsahem síry, vápníku, hořčíku, hydrogenuhličitanu a mírně radioaktivních látek. Díky těmto minerálům má voda pozitivní vliv na klouby a dýchací systém. Navíc přispívá k omlazení pokožky, což dodává návštěvníkům nejen léčebné, ale i estetické benefity.

Bahno s léčivým dotekem

Ale nejen voda je v této oblasti léčivá. Jezero je známé také díky svému léčivému bahnu, které pokrývá dno jezera v mohutné vrstvě. Je unikátní tím, že obsahuje organické i anorganické látky a radium-soli, které tvoří zvláštní léčivé faktory. Léčivé bahno se stalo stěžejní součástí léčebného procesu a je důvodem, proč tolik návštěvníků sem míří za úlevou od svých zdravotních problémů.

Přírodní klid a moderní vybavení

Okolí jezera nabízí nádherné prostředí, bujná zeleň poskytuje klidný únik od každodenního stresu. V areálu u jezera můžete navštívit sauny, solné i ledové jeskyně. Pro ty, kteří chtějí udržovat svou fyzickou kondici, je k dispozici fitness centrum. A samozřejmě nechybějí bary, restaurace a dětská hřiště pro nejmenší návštěvníky.

Kulturní a historická náplň regionu

Hévíz nenabízí pouze jezero, ale také bohatou kulturu a historii. Město kolem jezera má vynikající infrastrukturu včetně kaváren, restaurací a obchodů, které vám umožní ponořit se do místního života. Nedaleko leží historické město Keszthely, jehož krásný barokní zámek Festetics je jistě jedním z vrcholů návštěvy.

Nejvhodnější dobou pro návštěvu jezera jsou jarní a podzimní měsíce, kdy je počasí příjemné a davy turistů menší. Nicméně, jezero zůstává otevřené po celý rok, takže jeho léčivé účinky můžete zažít kdykoli.

Hévízské jezero je jedinečným pokladem Evropy, který zaujme každého návštěvníka. Jeho přírodní krása, bohatá historie a léčivé účinky činí z Hévízu jedno z nejpoutavějších míst na kontinentu.

Zdroje: cs.wikipedia.org, hu.igotoworld.com, expats.cz