Malý kousek norského ráje

Henningsvær, malá rybářská vesnička s něco málo přes 500 obyvateli, je ponořena do nádherného panoramatu souostroví Lofoty, které se rozprostírá na ploše přibližně 1 200 kilometrů čtverečních. Tato malebná vesnice se nachází na ostrově Hellandsøya a s hlavním ostrovem ji spojuje most, který byl dokončen v roce 1983. Při přechodu po tomto mostě se ocitnete v úchvatném prostředí plném horských špiček, zelených plání a křišťálově čistého moře.

Zdroj: Youtube

Tradiční atmosféra Henningsværu

Henningsvær samotné je fascinujícím místem plným historie a tradice rybolovu. Žije zde více než 100 rybářů, vesnice tvoří srdce místního rybářského průmyslu. Návštěvníci se mohou procházet úzkými uličkami kolem starých malebných domků a pocítit atmosféru minulých dob, kdy rybolov představoval základní zdroj obživy obyvatel.

Norský mužský ráj pro fotbalové nadšence

Malá vesnice ale získala světové renomé hlavně díky Henningsvær stadionu, který přitahuje pozornost nejen místních, ale i dalších lidí z celého světa. Fotbalové hřiště, které svou polohou doslova vybočuje z řady, nabízí divákům i hráčům jedinečný zážitek. Z tribun zde můžete obdivovat nádherný výhled na rozprostírající se moře a horské vrcholky, které se vinou kolem souostroví Lofoty. Není divu, že Henningsvær stadion bývá často označován za jeden z nejkrásnějších fotbalových stadionů na světě.

Pokud se rozhodnete vydat na cestu do tohoto kouzelného koutu světa, existuje několik možností, jak se sem dostat. Nejbližší letiště se nachází ve městě Svolvær, které je od Henningsvær vzdáleno zhruba 30 kilometrů. Z letiště můžete využít dopravní spojení autobusem, který jezdí několikrát denně. Další možností je pronajmout si auto a projet se po malebných silničkách, které vás provedou celou oblastí Lofoty.

Malý kousek norského ráje

Až se dostanete do Henningsvær, rozhodně si nezapomeňte užít místní atmosféru a ochutnat čerstvé rybí speciality, které vám nabídne některá z tamních restaurací. Procházejte se po pobřeží a obdivujte malebné lodě, které se na něm pohupují. Objevte tajemství rybářského života a poznávejte tradiční způsob života obyvatel Henningsværu.

Závěrem lze říci, že návštěva Henningsvær a jeho krásného stadionu je pro každého milovníka cestování a fotbalu nezapomenutelným zážitkem. Přírodní scenérie, která se vám otevře před očima, vás nadchne svou jedinečností a magií. Henningsvær je jako pohádková krajina, do které se chcete vracet znovu a znovu, ať už jste fanouškem fotbalu, nebo prostě jen milovníkem krásy norského přírodního dědictví.

Zdroje: www.amusingplanet.com, theculturetrip.com, en.wikipedia.org