Legenda jménem Craig Hosking

Když se řekne Craig Hosking, znalcům se automaticky spojí toto jméno s adrenalinem a leteckými kousky. Hosking byl nejen svérázným jedincem, ale také legendou mezi piloty vrtulníků. Již v den svých šestnáctých narozenin získal licenci na pilotování vrtulníků a své dětské sny proměnil ve vzrušující kariéru leteckého pilota, jehož dovednosti se uplatňovaly nejen v televizních seriálech, ale i v celovečerních filmech.

Zdroj: Youtube

Natáčení uprostřed sopečné erupce

Přestože byl Hosking zvyklý na rizika, která s jeho povoláním přicházela, to, co se stalo v osudný den při natáčení pro studio Paramount, nečekal ani on, ani jeho kolegové. Film "Sliver" měl být okořeněn opravdovými záběry erupcí sopek, a tak byli Hosking a jeho kolegové kameramani Mike Benson a Christopher Duddy vysláni do srdce jedné z nejnebezpečnějších sopek na světě, kde se měli pokusit zachytit ohnivou symfonii přírodních sil.

Nepředvídatelné nebezpečí

Nalétávat blízko sopečného kráteru s vrtulníkem vyžadovalo extrémní zručnost a nervy ze železa. Vrtulník Bell 206B-III, se kterým Hosting a dva filmaři do kráteru vzlétli, byl vybaven speciálními kamerami, které měly zachytit neuvěřitelnou krásu i nebezpečí vybuchující sopky. Nebezpečí však přišlo znenadání. Při třetím průletu nad kráterem si Hosking všiml varovného světla rotoru, které bylo doprovázeno postupným poklesem výkonu. To znamenalo jen jediné – vrtulník se ocitl v potížích a návrat na bezpečné místo byl nyní otázkou života a smrti.

Tvrdý dopad do hlubin kráteru

Craig Hosking se pokusil o autorotaci, riskantní manévr, který by měl zajistit návrat na zem v případě poruchy motoru. S poklesem výkonu rotoru byl však přinucen sletět do oblaku sopečného kouře, kde se zároveň snažil udržet vrtulník pod kontrolou. Výhled na kráter zmizel, a tak jediným rozumným řešením bylo najít místo pro přistání.

Vrtulník dopadl s tvrdým nárazem. Hlavní rotor se během nehody oddělil a stroj byl zavalen oblaky sopečného prachu. Všichni tři přežili, ale byli uvězněni v kráteru plného sopečných výparů. Záchrana byla v nedohlednu a muži museli čelit nejen nástrahám sopky, ale i svým vlastním obavám a strachům. Navíc se při pokusu o záchranu rozdělili. Jeden z kameramanů se vyšplhal po stěně kráteru nejvýš, ale zasekl se pod převisem.

Volání o pomoc

Hosking se nakonec vrátil dolů do helikoptéry a v dusivém kouři se mu poštěstilo najít baterii od kamery. Zapojil ji do stropního panelu. Vysílačku se tak podařilo zprovoznit a zoufalé volání o pomoc zachytila výletní helikoptéra. Ta dokázala zachránit Hoskinga, ale kameramani si museli na pomoc jetě počkat. V kráteru strávili celou noc.

Dva dny v pekelném vězení

Dva dny strávené na dně sopečného kráteru byly dny nejistoty, dny, kdy se muži museli spoléhat na své vlastní zkušenosti a odvahu. S obavami během noci sledovali lávové proudy pod sebou. Světlo a sopečný žár jim značně komplikovaly život. Netušili, zda se dočkají záchrany. Přesto v nich doutnal plamínek naděje.

Jednomu z mužů, Chrisovi, se nakonec podařilo z kráteru sopky vylézt. Vyškrábal se nahoru z posledních sil. Ostré kameny mu rozřezaly ruce až do masa. Cestou našel červené záchranářské lano, které položil na místo, pod kterým se jeho kolega nacházel. Sám neměl sil ho vytáhnout, tak chtěl alespoň označit místo, kde jeho kamarád zatím marně čekal na záchranu. Mezitím si ho všimla záchranářská helikoptéra a dopravila ho do bezpečí.

Druhá noc a černé myšlenky

Když utíkal Chris pro pomoc, zavadil o balvan, který se zřítil dolů a proletěl kolem Mikea. Ten v tu chvíli nabyl přesvědčení, že šlo o Chrise. Byl si tedy jistý, že Craig se udusil dole u helikoptéry a Chris se zřítil a zabil. Vědomí, že zůstal živý jen on sám, ho doslova ničilo. Přečkal tu další noc. A když si myslel, že je všem nadějím konec, objevila se helikoptéra a kovová klec. Po několika marných pokusech se nakonec Mikeovi podařilo klece zachytit. Když pochopil, že přežil, mísila se v něm radost i smutek z toho, že přišel o dva kamarády. O to větší radost pak přišla v základním táboře, kde se setkal nejen s manžekou, ale i Chrisem a Craigem.

Inspirace pro seriál

Skutečnost, že všichni tři muži nakonec přežili, se rovnala zázraku. Není tak překvapením, že celý tento příběh odvahy, vůle a náhod se později stal námětem pro dokumentární seriál "I Shouldn't Be Alive", který zachytil dramatickou cestu tří mužů přežívajících v hlubinách sopečného kráteru.

A jak dopadl snímek "Sliver", kvůli kterému se to vše stalo? Společnost Paramount se rozhodla změnit jeho konec a záběry ze sopky byly vystřiženy.

Craig Hosking, Mike Benson a Christopher Duddy se vrátili z tohoto dramatického zážitku zlomeni, ale živí. Jejich příběh je připomínán jako příklad lidské odvahy a schopnosti přežít i v těch nejtěžších podmínkách. Je to připomínka toho, jak křehká je lidská existence v konfrontaci s nezadržitelnou silou přírody.

Zdroje: latimes.com, grunge.com, deseret.com