Cesta ke slávě a herecké vášni

Zřejmě se v Česku nenajde člověk, který by Helenu Růžičkovou neznal. Její humor byl srozumitelný všem, a její herecké výkony byly jedinečné. Narodila se 13. června 1936 a již od útlého věku bylo zřejmé, že má umělecký potenciál. Stála na jevišti Národního divadla už ve čtyřech letech, a to v baletu Z pohádky do pohádky. Divadelní fakultu sice nedokončila, ale svou vášeň pro divadlo nikdy neztratila.

Zdroj: Youtube

Helena se provdala za Jiřího Růžičku, mladého adepta herectví, a společně se zařadili do herecké rodiny. Její cesta za uměním začala v mladoboleslavském divadle na pozici choreografky a v divadle v Příbrami, kde působila jako jevištní technička. Brzy však našla své místo na jevišti, a to v roce 1967 v roli Hejtmanky ve hře "Revizor".

Filmová legenda a komediální génius

Helena Růžičková se stala legendou českého filmu. Její komický talent byl nezaměnitelný, ačkoliv ji později provázely zdravotní problémy spojené s nadváhou. Díky svým baletním začátkům byla však stále velmi pohyblivá a mrštná. Hrála ve více než dvou stovkách filmů, a mezi její nejslavnější role patří postava z trilogie "Slunce, seno...".

Ale Helena nebyla jen herečkou na plátně. Věnovala se také okultním vědám, spoluzaložila nadaci Slon, a dokonce kandidovala jako nestraník do Senátu za KSČM. Byla ženou mnoha talentů a nekonformních názorů.

Boj s nemocí a odvaha před smrtí

V srpnu 2002 se Helena Růžičková dozvěděla, že má rakovinu. Namísto zoufalství však zvolila odvahu a rozhodla se bojovat. Plánovala cesty do Austrálie a USA, ale tělo jí nedovolilo splnit si své sny. Během chemoterapie zhubla 120 kilogramů, přišla o vlasy, ale nikdy neztratila optimismus. Svůj boj se zákeřnou nemocí zdokumentovala v několika knihách, které se staly bestsellery.

Helena odmítala léčbu v Praze a raději se léčila v Plzni. Své pobyty ve zdejší nemocnici vždy hodnotila kladně. Říkala: "Já si tady připadám jako mezi svými. Tady jsou výborní lidé."

Oáza klidu a štěstí na chalupě ve Slatině

Kde však Helena Růžičková nejraději trávila svůj čas? Ne, nebyly to Hoštice. Její útočiště bylo na chalupě číslo 66 ve vsi Slatina v Plzeňském kraji.

Na této chalupě našla klid a štěstí, které jí pomohly překonat těžké chvíle spojené s nemocí. Zde trávila čas na terase, kde psala knihy, šila, prala, a vařila. Zahrada byla pro ni místem, kde malovala na kameny a starala se o své psy.

S láskou a vzpomínkami

Helena Růžičková sdílela chalupu s manželem Jiřím, ke kterému ho pojila láska a rodina. Jejich syn Jiří zemřel předčasně v únoru 1999, což byla pro ně obrovská ztráta.

V červenci 2003 oslavili 48. výročí svatby, ale v září téhož roku zemřel Jiří na infarkt. Helena následovala svého manžela o čtyři měsíce později, dne 4. ledna 2004, kdy podlehla rakovině.

Jejich milovanou chalupu zdědily jejich dvě vnučky a Helena Růžičková mladší, bývalá snacha, se kterou neměla herečka dobré vztahy. I přesto se snacha o chalupu vzorně stará. Chalupa zůstala nezměněná, s křesťanským křížem ve štítu stavení a starobylou poštovní schránkou, která má své zvláštní kouzlo.

Památník Heleny Růžičkové ve Slatině

Ve Slatině u Horažďovic byl postaven velmi neobvyklý "pomník" – Patník Heleny Růžičkové. Místo připomíná život a umění této výjimečné herečky, která svým humorem, odvahou a láskou zanechala nezapomenutelnou stopu v srdcích českých diváků.

Helena Růžičková byla nejen talentovanou herečkou, ale také statečnou bojovnicí a milující manželkou a matkou. Její chalupa ve Slatině zůstává památníkem jejího života, kde našla klid a štěstí a kde stále žije její duch a její dědictví.

Zdroje: zivotopis.osobnosti.cz, idnes.cz, obec-slatina.eu