Klidná cesta s katastrofálním koncem

Letadlo DC-9 patřící jugoslávské charterové společnosti mělo v osudný den na své palubě 115 československých turistů vracejících se z dovolené z Tivatu, oblíbeného černohorského letoviska. Cesta byla klidná až do příletu nad území Prahy, kde letadlo narazilo na hustou podzimní mlhu. Ačkoli byla viditelnost snížena a naváděcí systém na letišti Ruzyně nebyl v provozu, posádka se rozhodla pokračovat.

Jen pár minut před očekávaným přistáním letadlo narazilo do vrcholku Sedleckých skal nedaleko Suchdola. Následkem kolize s terénem se letoun rozpadl a jeho trosky byly rozmetány na území dlouhém několik set metrů. Navzdory hororové scéně byla tragédie ještě umírněna tím, že letadlo dopadlo do zahrádkářské kolonie a nikoli do hustě osídlené oblasti rodinných domů.

Hrdinská akce záchranných složek

Ze 115 pasažérů a posádky letadla přežilo pouze 41 lidí. Zbylých 74 československých turistů a čtyři členové posádky zemřeli na místě. Na místo tragédie byly okamžitě vyslány záchranné složky. Díky rychlosti a skvělé organizaci pražských záchranářů a hasičů neměla tato tragédie ještě více obětí.

Hlasy z paluby letadla

Jednou ze smutných okolností nehody byla skutečnost, že jeden z pasažérů, který byl zaměstnancem ruzyňského letiště, mohl prý tragédii zabránit. Podle svědectví přeživších si všimnul problému s výškou letadla a pokusil se upozornit posádku, ale nedostal se k nim včas.

Tajné vyšetřování a spekulace

I když byla k vyšetření události zřízena speciální komise, její závěry nebyly nikdy zveřejněny. Toto tajemství zanechává mnoho prostoru pro spekulace. Některé teorie naznačují, že piloti mohli být pod vlivem alkoholu, nebo že letadlo bylo ve špatném technickém stavu. Jako nejpravděpodobnější příčina se však jeví jako kombinace špatné viditelnosti a nesprávného nastavení výšky letu.

Pamětní deska versus důstojnější pomník

V Suchdole na místě nehody dnes stojí pamětní deska. Ačkoliv byly po mnoho let vedeny diskuze o zřízení důstojnějšího pomníku, dosud se tak nestalo. Občanská iniciativa "Pomník pro Suchdol" usiluje o vytvoření trvalého upomínkového místa, které by posloužilo jako symbol stále nevyřešené tragédie.

Suchdolská letecká katastrofa z roku 1975 zůstane jedním z nejtragičtějších momentů v dějinách českého letectví. Ani po desetiletích se neobjevily odpovědi na otázky, které by mohly přinést určité uzavření pro rodiny obětí. To, co se stalo v nebi nad Prahou, zůstane zřejmě navždy zahaleno ve stínu nejasností a nepochopení. Ale památku na ty, kteří přišli o život v tomto tragickém incidentu, je třeba uchovat s respektem a náležitou vážností.

Zdroje: prazska.drbna.cz, lifee.cz, cnn.iprima.cz