Ztracený svět v betonu uprostřed moře

Historie Hašimy je stejně fascinující jako její postapokalyptická scenérie. Na konci 19. století byl ostrov rušným centrem průmyslové činnosti. V roce 1890 koupila ostrov společnost Mitsubishi Goshi Kaisha a začala zde těžit uhlí z podmořských dolů. Postupem času společnost postavila soubor budov včetně obytných domů, školy, nemocnice a dokonce i kina, aby mohla ubytovat rostoucí počet horníků a jejich rodin. V roce 1959 zde žilo neuvěřitelných 5 259 obyvatel, což z něj v té době činilo jedno z nejhustěji osídlených míst na Zemi.

Navzdory zdánlivě prosperující komunitě měl život na Hašimě k idyle daleko. Od 30. let 20. století až do konce druhé světové války byli do dolů za krutých podmínek povoláváni nuceně nasazení dělníci z Koreje a Číny. Mnozí z těchto dělníků své působení na ostrově nepřežili, protože podlehli nehodám, vyčerpáním nebo podvýživě.

Hašima - zázrak a hrůza v jednom

Když se v 60. letech 20. století přešlo od uhlí k ropě, začaly se hašimské doly, stejně jako mnoho dalších v Japonsku, zavírat. V roce 1974 byl kdysi prosperující ostrov opuštěn a vzniklo z něj město duchů, které zůstalo opuštěné po více než tři desetiletí.

V posledních letech se však zájem o Hašimu znovu oživil. Jeho neporušené ruiny přitahují pozornost milovníků historie i turistů, což vedlo k tomu, že byl ostrov v roce 2009 znovu otevřen pro veřejnost. Přesto zůstává více než 95 % ostrova z bezpečnostních důvodů nepřístupných. Město se pokusilo obnovit některé oblasti a vytvořit chodníky pro návštěvníky, ale kvůli hrozbě zřícení budov a nepříznivým povětrnostním podmínkám je úplný přístup na ostrov nepravděpodobný.

Zatopené tajemství Japonska v betonovém vězení

Ostrov Hašima, přezdívaný také "ostrov duchů", je místem, které v sobě skrývá vrstvy historie a kontroverze. Přestože se v roce 2015 dostal na prestižní seznam světového dědictví UNESCO, neobešel se tento krok bez sporů. Oba sousedé ostrova - Severní a Jižní Korea - vznesly výtky, připomínajíce hořkou minulost ostrova jako místa nucené práce během válečných let. Japonsko souhlasilo s uznáním svých minulých zločinů a slíbilo postavit památník, avšak od těchto slibů bylo nakonec upuštěno.

Tajemné jevy na ostrově Hašima

I když je dnes ostrov otevřený pro turisty, jeho temná minulost stále rezonuje mezi rozpadajícími se budovami a v srdcích těch, kteří zde byli nuceni pracovat. Řada rybářů a návštěvníků tvrdí, že zde zažili paranormální jevy - od podivných světel v budovách bez elektřiny až po nevysvětlitelné zvuky a pocity. Ostrov duchů je zkrátka místem, které zůstává obestřeno záhadou.

Zdroj: Youtube

Těm, kteří mají dost odvahy k návštěvě, nabízí Hašima jedinečný zážitek, kdy se mohou vrátit v čase a stát se svědky části historie zamrzlé v betonu a oceli. Buďte však připraveni - nejedná se o běžný jednodenní výlet. Pozůstatky této kdysi prosperující hornické komunity slouží jako strašidelná připomínka minulé éry, která je stejně podmanivá jako děsivá.

Zdroje: hashima-island, idnes.cz, denik.cz