Josef, později známý jako Harry, se narodil do vážené rodiny a již v raném věku byl u něj patrný nezájem o konvenční cesty. Byl zapsán na lékařskou fakultu, ale více ho uchvátilo kouzlo jiného životního stylu. Jeho proměna v Harryho Jelínka znamenala začátek proslulé cesty ve světě podvodů s vysokými sázkami.

Zdroj: Youtube

Život plný luxusu a lží

Život Harryho Jelínka byl plný luxusu, který byl podporován jeho talentem pro podvody. Okouzlil pražskou smetánku a žil z vypůjčených peněz a přízně bohatých žen. Jeho charisma a přesvědčivá osobnost mu umožnily pustit se do ambicióznějších plánů, a to včetně prodeje padělaného umění a starožitností. Prodával padělky slavných mistrovských děl a svou lstivostí se vyhýbal četným soudním procesům. Jelínkova schopnost pohybovat se ve vyšší společnosti s šarmem a sebejistotou jen podporovala jeho podvodné aktivity.

Podvod na hradě Karlštejn

Vrcholem Jelínkovy odvážné kariéry bylo rozhodnutí nabídnout k prodeji hrad Karlštejn, symbol českého dědictví, nic netušícímu průmyslníkovi. Harry se vydával za šlechtického potomka a podvodem přiměl amerického milionáře ke koupi hradu, o němž tvrdil, že je součástí jeho rodinného panství. Důmyslná lest zahrnovala najmutí herců, podplacení hradního kastelána a představení se jako hradní pán. Velkolepý podvod mu vynesl závratnou zálohu 30 000 dolarů, načež Jelínek zmizel.

Kolaborace s nacisty

Za zdánlivě „zábavnými“ příběhy o podvodech se skrývá zlověstnější stránka Jelínkova života. Během protektorátu Čechy a Morava spolupracoval s nacistickým režimem. Jeho angažmá zahrnovalo vedení nakladatelství, které šířilo antisemitskou a nacistickou propagandu, a pokus o vydání Hitlerova Mein Kampfu v češtině. Také využíval své vydavatelské pravomoci k šíření štvavých výroků proti Židům, Sovětskému svazu a Velké Británii, čímž ještě více upevňoval své kolaborantské aktivity.

Nepotrestaný konec

Navzdory četným zločinům a kolaborantské činnosti během druhé světové války se Harrymu podařilo uniknout trestu. V roce 1945 uprchl z Československa, zbývající léta strávil v Německu a Itálii a zemřel v roce 1982, aniž by se za své činy dočkal spravedlnosti.

Životní příběh Harryho Jelínka je složitou hrou plnou podvodů, luxusu a kolaborace. Jeho odkaz, poznamenaný ohromujícím prodejem Karlštejna a řadou dalších podvodů, zůstává drsnou připomínkou hloubky lidské prohnanosti a důsledků nekontrolovaných ambicí.

Zdroje: cs.wikipedia.org, ctidoma.cz, g.cz