Apokalyptická krása

Ve středu nekonečné písečné krajiny Saúdské Arábie se země otevírá a ukazuje svou druhou tvář - bílé sopky Harrat Khaybar. Je to místo, kde se střetávají neuvěřitelné kontrasty, a tvoří fascinující divadlo přírodních krás. Oproti očekávání tato sopečná oblast nepředstavuje pouze apokalyptickou krajinu plnou černé lávy. Místo toho nás zde čekají úžasné bílé sopky vytvářející jedinečnou podívanou.

Zdroj: Youtube

Harrat Khaybar se nachází se na severozápadě Saúdské Arábie a jedná se o jedno z největších sopečných polí na Arabském poloostrově. Jsou zde desítky sopek různých tvarů a velikostí, které se táhnou na ploše asi 14 000 km². Navzdory své rozlehlé ploše a významu pro geologickou historii regionu zůstal Harrat Khaybar dlouho relativně neprobádaný.

Sopky Jebel Abiadh a Jebel Bayda

Bílé sopky jsou na první pohled nesrovnatelné s tradičními sopečnými krajinami. Nepotkáte zde obvyklé lávové proudy ani černé vulkanické kameny. Místo toho zde uvidíte bílou, téměř sněhovou krajinu, která v kontrastu s okolním pouštním prostředím působí až surreálně. Bílé sopky Jebel Abiadh a Jebel Bayda, které jsou nejvýraznějšími příklady tohoto zvláštního jevu, se tyčí do výše jako velkolepé sochy přírody.

Znamení deseti erupcí

Tyto sopky jsou však více než jen krásné útvary. Představují také důležitou historickou a geologickou studnici poznání. Stopy po deseti erupcích zaznamenaných během islámské éry a nesčetné vrstvy vulkanických usazenin tvoří geologickou historii oblasti a svědčí o dynamice Země.

Nepřekonatelný zážitek

I přesto, že Harrat Khaybar je vzdálené a obtížně přístupné místo, odvážní cestovatelé jsou odměněni úžasnými výhledy a neopakovatelnými zážitky. Při výstupu na vrchol Jebel Abiadh, nejvyšší z bílých sopek, se naskýtá fascinující panorama krajiny, která je jakoby vystřižená z jiného světa.

Díky své jedinečnosti a kráse představuje Harrat Khaybar nevšední destinaci pro cestovatele hledající neobvyklé a autentické zážitky. Navíc se tato oblast stává čím dál oblíbenější u fotografů, kteří zde mohou zachytit nejen nádherné scenérie, ale také nekonečnou hvězdnou oblohu bez světelného znečištění.

Ať už jste nadšeným cestovatelem, vášnivým fotografem nebo jen milovníkem přírody, bílé sopky Harrat Khaybar vás jistě ohromí. Jedná se o místo, které připomíná silu a dynamiku naší planety a ukazuje naprosto jedinečnou krajinu.

Zdroje: www.amusingplanet.com, dangerousroads.org, wikipedia.org