Některá místa na této planetě jsou tak fascinující, že nepřestávají lidstvo udivovat. Mnohdy vypadají jako z jiného světa nebo z jiné doby. Týká se to také městečka Harran v Turecku. Pokud míříte do Turecka, nenechejte si návštěvu tohoto starobylého města ujít.

Harran: Město časem zapomenuté

Harran, překrásné a tajemné místo, je jedním z nejstarších obydlených míst na planetě. Leží v tureckém regionu Anatolie, nedaleko hranic se Sýrií, a je domovem neobvyklých domů. Aglomerace je stará více než 6000 let. Stavby uplácané z bláta, které se na první pohled podobají obřím včelím úlům, mají kuželovitý tvar a jsou pro tento region charakteristické.

Architektonický zázrak z minulosti

Vnitřek těchto domů je stejně fascinující jako jejich exteriér. Každá kopule představuje jednu místnost a celý komplex je navržen tak, aby poskytoval chlad během horkých letních měsíců a teplo během zimy. Dokážete si představit lepší způsob, jak využít přírodní zdroje pro vytváření komfortního prostředí?

Tato jedinečná architektura neslouží pouze jako ukázka tradiční turecké kultury, ale také jako připomínka úlohy, kterou Harran sehrál coby důležité hospodářské a vzdělávací centrum v minulosti. Ačkoli jsou dnes tyto domy ve většině případů opuštěné a pod ochranou tureckého ministerstva kultury a cestovního ruchu, jejich půvab zůstává nezměněn.

Příbytky podobající se včelím úlům jsou staré tisíce let Příbytky podobající se včelím úlům jsou staré tisíce let Zdroj: Shutterstock

Sanliurfa: Město proroků

Sanliurfa, známá také jako "město proroků", je dalším místem, které stojí za návštěvu, pokud jste v regionu Anatolie. Toto město je domovem mnoha historických památek včetně 12 000 let starého archeologického naleziště Göbeklitepe, které je považováno za nejstarší chrám na světě.

Čtěte také

Kappadokie, drsná kráska v srdci Turecka

Čtěte také

Kappadokie, drsná kráska v srdci Turecka

Historické trhy

Kromě památek je město Sanliurfa známé také díky legendární přírodní památce Balikligöl (Rybí jezero), kde se podle legendy prorok Abraham zázračně zachránil před ohněm. Pokud máte rádi suvenýry a dárky, pak by vás měly zaujmout také staré bazary ve městě, kde najdete vše od tradičních tkaných koberců po měděné výrobky, šperky a koření.

Čtěte také

Podaří se vědcům prokázat existenci záhadných tunelů?

Čtěte také

Pod Evropou se nachází 12 000 let stará síť tunelů. Vědci neví, k čemu sloužila

Návštěva Harran a jeho fascinujících úlovitých domů je skutečně cestou do minulosti. Je to zážitek, který umožní návštěvníkům nejen obdivovat unikátní architekturu a krásu těchto budov, ale také poznat fascinující historii a kulturu, která se za těmito stavbami skrývá. Pokud jste milovníkem historie, kultury nebo jednoduše rádi objevujete nová místa, pak je Harran a jeho okolí určitě místem, které byste měli přidat na svůj seznam návštěv.

Zdroje: hetq.amwww.atlasobscura.comwww.dailysabah.com