Národní hrdina na lyžích

Cesta Bohumila Hanče na lyžařské výsluní byla stejně pozoruhodná jako jeho schopnosti na sněhu. Hanč se narodil v Benecku, malé vesničce zasazené do Krkonoš, a byl to muž skromného původu. Popularitu mu vynesl jeho mimořádný talent pro lyžování. Získal několik titulů mistra republiky a stal se uznávanou osobností, známou svou zdatností na sněhu.

Osudový závod

Dne 24. března 1913 se v Krkonoších konal 8. ročník mezinárodního lyžařského závodu na 50 km. Bohumil Hanč neměl v plánu se klání zúčastnit, soustředil se na nadcházející mistrovské zednické zkoušky a rodinu. Nechal se však přemluvit, aby reprezentoval český spolek proti německým konkurentům. Jak se později ukázalo, jeho rozhodnutí vedlo k sérii událostí, které vyvrcholily srdceryvnou tragédií.

Ráno v den závodu svítilo slunce a bylo teplo, počasí vytvářelo iluzi ideálních závodních podmínek. Teplota dosahovala 8 °C a šestice závodníků oděných v krátkých rukávech byla připravena na startu užít si závod. Hory však měly jiné plány. Počasí v horách je vrtkavý spojenec a toho dne se náhle změnilo. Déšť přešel ve sníh a mírný vítr se proměnil v krutou ledovou bouři. Lyžaři jeden po druhém podléhali nemilosrdným podmínkám a stáhli se do bezpečí Labské boudy, ale Hanč vytrval, až skončil na trati sám. Při průjezdu kontrolním stanovištěm se na něj rozhodčí pokoušeli volat, že je závod ukončen, ale bohužel pokračoval dál.

Srdcervoucí objev

Hodiny ubíhaly a když Hanč nedokončil druhé kolo závodu v předpokládaném čase, na Labské boudě začaly narůstat obavy. Tři nejschopnější lyžaři se vydali na nebezpečnou misi, aby ho našli. Německý závodník Emerich Rath narazil na mrazivý pohled – Bohumil Hanč ležel téměř bez života s překříženými lyžemi v závěji. V zoufalé snaze se ho snažil odnést do bezpečí. Tíha Hančova těla v bezvědomí se však pro Ratha ukázala jako nepřekonatelná a donutila ho vrátit se pro pomoc k Labské boudě.

Než se však záchranná výprava stihla vrátit, Hanč tragicky podlehl krutému živlu.

Záhada se odhaluje

Zachránci si ale všimli něčeho podivného. Hanč měl totiž na sobě teplý kabát a čepici, což bylo divné, když na trať vyrážel jen spoře oděn. Tento detail vyvolal důležitou otázku: Kdo Hančovi teplé oblečení poskytnul?

Jak se později ukázalo, oděv patřil Václavu Vrbatovi, příteli Hanče a neopěvovanému hrdinovi, který se závodu zúčastnil jako divák. Když spatřil na trati svého přítele promrzlého, půjčil mu vlastní kabát a čepici. Zaplatil za to však vlastním životem. Záchranáři ho našli zrmzlého u lyží Hanče. Musel k nim dorazit krátce poté, co je Hančovi odepnul Emerich Rath v zoufalém pokusu odvést polomrtvého závodníka do bezpečí.

Tragický příběh se stal symbolem přátelství a poprvé neznalé veřejnosti ukázal, jak zrádné mohou hory být a že lyžování může mít i smrtelné následky. Nešťastná událost se zároveň stala impulsem ke vzniku záchranné služby, která dones zachraňuje lyžaře i turisty.

Zdroje: lidovky.cz, zajimavaevropa.cz, kudyznudy.cz