Mládí a začátky kariéry

Narodila se 29. listopadu 1945 ve Šternberku do rodiny, kde divadlo a umění byly na denním pořádku. Odmalička projevovala zájem o zpěv, tanec a recitaci, a tak bylo jasné, že cesta k hereckému umění je pro ni předurčená. Ve svých čtrnácti letech dostala nabídku zahrát si roli družičky v inscenaci Jiráskovy "Lucerny," kterou zkoušel olomoucký divadelní spolek Mrštík. Příležitost byla jejím prvním krokem na cestě k herecké kariéře, která se stala neoddělitelnou součástí jejího života.

Zdroj: Youtube

První profesionální angažmá

Hana Maciuchová váhala mezi studiem medicíny a angličtiny na gymnáziu, ale nakonec zvítězila vášeň pro herectví. V roce 1969 zahájila svá studia na pražské DAMU, kde rozvíjela herecký talent a nacházela se mezi vrstevníky se stejnými ambicemi.

První profesionální angažmá si odbyla v Divadle Za branou, což byl pro ni významný krok směrem k herecké kariéře. Postupem času si získávala pozornost diváků i kritiků svými působivými výkony na divadelních prknech.

Průlom v kariéře a slavné role

V roce 1971 se stala členkou prestižního Divadla na Vinohradech, kde získala možnost hrát ve velkých divadelních produkcích. Obrovský talent a charisma ji brzy katapultovaly mezi nejvýznamnější české herečky té doby.

Proslavily ji zejména role v pohádkách a televizních seriálech, jako byly "Žena za pultem" a "Nemocnice na kraji města." Její herecké dovednosti a osobitý šarm z ní učinily ikonu českého televizního a filmového průmyslu.

Další podoby talentu

Hana Maciuchová nebyla jen výbornou herečkou na obrazovce, ale také vynikající dabérkou a rozhlasovou osobností. Její hlas byl pro mnoho postav v českém dabingu nepostradatelný, a tak se stala hlasem mnoha známých postav. Byla například ideální představitelkou Šeherezády v "Příbězích tisíce a jedné noci."

Její četby byly natolik působivé, že obdržela dvakrát cenu za nejpopulárnější herecký výkon na vlnách Českého rozhlasu.

Pedagogická činnost a Státní konzervatoř

Kromě své herecké kariéry se Hana Maciuchová věnovala i pedagogické činnosti. V letech 1994 až 2004 předávala své bohaté herecké zkušenosti studentům herectví na Státní konzervatoři v Praze. Znalosti a vášeň pro divadlo předávala další generaci mladých talentovaných herců, což byla pro ni důležitá a oceňovaná činnost.

Životní partneři a zájmy mimo divadlo

Herečka byla dvacet let životní partnerkou herce Jiřího Adamíry. Jejich láska byla pevná a nezvratná, až do té doby, kdy jejich vztah ukončila v roce 1993 smrt Jiřího Adamíry. I přesto, že Hana nikdy neměla vlastní děti kvůli svým zdravotním problémům, její láska k herectví a k partnerovi ji naplňovala.

Ve svém volném čase se Hana Maciuchová zajímala o východní filozofie, především o buddhismus. Tato učení jí pomáhala nalézt klid a rovnováhu v životě. Ráda také cestovala a trávila čas na své chalupě.

Chalupa v Českém ráji

V roce 1984 si Hana Maciuchová spolu se svým partnerem Jiřím Adamírou pořídila chalupu nedaleko Sobotky v Českém ráji. Kouzelná lokalita se pro ni stala místem odpočinku, inspirace a pohody. Maciuchová se ráda věnovala zahradničení a milovala květiny, zejména begonie a konvalinky. Byla to pro ni oáza klidu, kde mohla načerpat energii po náročném divadelním či filmovém natáčení.

Když si s partnerem pořídili chalupu, nadšení z nového příbytku rychle vyprchalo, když narazili na první z mnoha překvapení. Krátce po převzetí klíčů od předchozího majitele, který umně zakryl nedostatky estetickými úpravami, se ukázalo, že elektřina v domě je špatně zapojená. Neškodná chybička se proměnila v noční můru, když elektrický proud probíjel celým domem, což způsobovalo hrozivé praskání a světélkování zdí.

Počáteční nezdar byl bohužel jen předzvěstí dalších problémů. Následující zimu, aniž by si to uvědomili, nechali v potrubí vodu, která v minusových teplotách zamrzla a způsobila prasknutí trubek. Při jejich návratu na jaře byli přivítáni rampouchy visícími ze stropu a ledovými stalagmity, které se tyčily ze země, důsledky jejich nepozornosti byly hrozivé. Ale vše společně dali dohromady, a vytvořili si svůj ráj na zemi.

Předčasný odchod

Hana Maciuchová zemřela 26. ledna 2021 v Olomouci ve věku 75 let. Její odchod byl pro českou kulturu a filmový průmysl obrovskou ztrátou. Zemřela na rakovinu slinivky, nemoc, které podlehlo mnoho slavných osobností.

Její dílo a vášeň pro umění však budou žít v srdcích lidí, kteří ji znali a milovali, a v paměti všech těch, kteří sledovali její nezapomenutelné herecké výkony. Hana Maciuchová po sobě zanechala dědictví v podobě filmů, divadelních inscenací i dabingu. Ale také chalupu, kterou po své smrti odkázala mladší sestře Silvii a jejímu manželovi, kteří o ni pečovali.

Hana Maciuchová byla skvělou herečkou i vášnivou chalupářkou. Její památka zůstane živá a prostřednictvím svých rolí bude určitě inspirovat mnoho dalších generací.

Zdroje: jicinskozpravy.cz, ahaonline.cz, zivotopis.osobnosti.cz