Mládí a začátky kariéry

Narodila se 29. listopadu 1945 ve Šternberku do rodiny, kde divadlo a umění byly na denním pořádku. Odmalička projevovala zájem o zpěv, tanec a recitaci, a tak bylo jasné, že cesta k hereckému umění je pro ni předurčená. Ve svých čtrnácti letech dostala nabídku zahrát si roli družičky v inscenaci Jiráskovy "Lucerny," kterou zkoušel olomoucký divadelní spolek Mrštík. Příležitost byla jejím prvním krokem na cestě k herecké kariéře, která se stala neoddělitelnou součástí jejího života.

První profesionální angažmá

Hana Maciuchová váhala mezi studiem medicíny a angličtiny na gymnáziu, ale nakonec zvítězila vášeň pro herectví. V roce 1969 zahájila svá studia na pražské DAMU, kde rozvíjela herecký talent a nacházela se mezi vrstevníky se stejnými ambicemi.

První profesionální angažmá si odbyla v Divadle Za branou, což byl pro ni významný krok směrem k herecké kariéře. Postupem času si získávala pozornost diváků i kritiků svými působivými výkony na divadelních prknech.

Čtěte také

Chalupa Jiřího Bartošky získala uznání v oblasti architektury

Čtěte také

Trochu jiná chalupa: Z víkendového domu Jiřího Bartošky čiší vkus a luxus

Průlom v kariéře a slavné role

V roce 1971 se stala členkou prestižního Divadla na Vinohradech, kde získala možnost hrát ve velkých divadelních produkcích. Obrovský talent a charisma ji brzy katapultovaly mezi nejvýznamnější české herečky té doby.

Proslavily ji zejména role v pohádkách a televizních seriálech, jako byly "Žena za pultem" a "Nemocnice na kraji města." Její herecké dovednosti a osobitý šarm z ní učinily ikonu českého televizního a filmového průmyslu.

Další podoby talentu

Hana Maciuchová nebyla jen výbornou herečkou na obrazovce, ale také vynikající dabérkou a rozhlasovou osobností. Její hlas byl pro mnoho postav v českém dabingu nepostradatelný, a tak se stala hlasem mnoha známých postav. Byla například ideální představitelkou Šeherezády v "Příbězích tisíce a jedné noci."

Její četby byly natolik působivé, že obdržela dvakrát cenu za nejpopulárnější herecký výkon na vlnách Českého rozhlasu.

Čtěte také

Vladimír Menšík byl velmi charismatický herec

Čtěte také

Chalupa Vladimíra Menšíka u Žandova: V úžasné roubence si vyrobil sprchu z vidlí

Pedagogická činnost a Státní konzervatoř

Kromě své herecké kariéry se Hana Maciuchová věnovala i pedagogické činnosti. V letech 1994 až 2004 předávala své bohaté herecké zkušenosti studentům herectví na Státní konzervatoři v Praze. Znalosti a vášeň pro divadlo předávala další generaci mladých talentovaných herců, což byla pro ni důležitá a oceňovaná činnost.

Životní partneři a zájmy mimo divadlo

Herečka byla dvacet let životní partnerkou herce Jiřího Adamíry. Jejich láska byla pevná a nezvratná, až do té doby, kdy jejich vztah ukončila v roce 1993 smrt Jiřího Adamíry. I přesto, že Hana nikdy neměla vlastní děti kvůli svým zdravotním problémům, její láska k herectví a k partnerovi ji naplňovala.

Ve svém volném čase se Hana Maciuchová zajímala o východní filozofie, především o buddhismus. Tato učení jí pomáhala nalézt klid a rovnováhu v životě. Ráda také cestovala a trávila čas na své chalupě.

Chalupa v Českém ráji

V roce 1984 si Hana Maciuchová spolu se svým partnerem Jiřím Adamírou pořídila chalupu nedaleko Sobotky v Českém ráji. Kouzelná lokalita se pro ni stala místem odpočinku, inspirace a pohody. Maciuchová se ráda věnovala zahradničení a milovala květiny, zejména begonie a konvalinky. Byla to pro ni oáza klidu, kde mohla načerpat energii po náročném divadelním či filmovém natáčení.

Když si s partnerem pořídili chalupu, nadšení z nového příbytku rychle vyprchalo, když narazili na první z mnoha překvapení. Krátce po převzetí klíčů od předchozího majitele, který umně zakryl nedostatky estetickými úpravami, se ukázalo, že elektřina v domě je špatně zapojená. Neškodná chybička se proměnila v noční můru, když elektrický proud probíjel celým domem, což způsobovalo hrozivé praskání a světélkování zdí.

Počáteční nezdar byl bohužel jen předzvěstí dalších problémů. Následující zimu, aniž by si to uvědomili, nechali v potrubí vodu, která v minusových teplotách zamrzla a způsobila prasknutí trubek. Při jejich návratu na jaře byli přivítáni rampouchy visícími ze stropu a ledovými stalagmity, které se tyčily ze země, důsledky jejich nepozornosti byly hrozivé. Ale vše společně dali dohromady, a vytvořili si svůj ráj na zemi.

Předčasný odchod

Hana Maciuchová zemřela 26. ledna 2021 v Olomouci ve věku 75 let. Její odchod byl pro českou kulturu a filmový průmysl obrovskou ztrátou. Zemřela na rakovinu slinivky, nemoc, které podlehlo mnoho slavných osobností.

Její dílo a vášeň pro umění však budou žít v srdcích lidí, kteří ji znali a milovali, a v paměti všech těch, kteří sledovali její nezapomenutelné herecké výkony. Hana Maciuchová po sobě zanechala dědictví v podobě filmů, divadelních inscenací i dabingu. Ale také chalupu, kterou po své smrti odkázala mladší sestře Silvii a jejímu manželovi, kteří o ni pečovali.

Hana Maciuchová byla skvělou herečkou i vášnivou chalupářkou. Její památka zůstane živá a prostřednictvím svých rolí bude určitě inspirovat mnoho dalších generací.

Zdroje: jicinskozpravy.czahaonline.czzivotopis.osobnosti.cz