Zatímco někteří návštěvníci parku obdivují romantické výhledy na Prahu, vinařskou tradici nebo pohodovou atmosféru, mnozí nevědí o jeho tajné perle – unikátní čtyřpatrové jeskyni.

Zdroj: Youtube

Před více než stoletím, konkrétně v letech 1871–1888, nechal průmyslník Moritz Gröbe park vybudovat kolem své novorenesanční vily. Kromě krásných zelených ploch se zde nachází jezírko s kaskádou, různé pavilony a dokonce sochy, které dotvářejí idylickou atmosféru.

Vinice uprostřed hlavního města

Není mnoho parků, které se mohou pochlubit vlastní vinicí. Vinice na svazích Havlíčkových sadů jsou ovšem jedním z nejcharakterističtějších prvků parku. Na ploše 1,7 ha zde najdeme vinohrady, které každý rok produkují kvalitní víno. A toto víno není určeno jen odborníkům, ale i veřejnosti. Pokud si tedy bude chtít uprostřed Prahy vychutnat pravou atmosféru vinného sklípku, můžete zajít do Grébovky, která se nachází ve východní části vinice.

Viniční altán

Dalším místem, kde si můžete lahodný mok vychutnat, je viniční altán. Krásný altán je ideálním místem pro odpočinek a relaxaci, kde můžete v klidu posedět a nasát atmosféru jedinečného místa. Také se vám naskytne nádherný pohled na pečlivě udržované vinice a další části parku.

Grotta, podzemní zázrak architektury

Na jakou další zajímavost park láká své návštěvníky? Když se podíváte na Havlíčkovy sady z výšky, spatříte krásnou mozaiku zelených ploch, květin a vodních prvků. Avšak pod povrchem se skrývá mnohem více – umělá jeskyně – grotta, která zavede návštěvníky do úplně jiného světa.

Technické dovednosti skryté pod povrchem

Grotta není dílem přírody, ale mistrovským kouskem architektury, za kterým stojí český architekt Antonín Viktor Barvitius a sochař Josef Vorlíček. Má čtyři patra a skrývá mnoho architektonických skvostů. Umělé skály byly vytvořeny z kvalitních cihel spojených cementovou maltou, což vytvořilo dojem přírodních krápníků. Vnitřní prostor jeskyně je plný malých sálů s kamennými sedátky, jeskyněk a chodbiček. Na vrcholu jeskyně se nachází vyhlídková terasa, která nabízí nádherný výhled na okolní park a Prahu.

Grotta má také složitý systém podzemních chodeb, ve kterých jsou umístěny odvětrávací a odvodňovací šachty. Tato technická zařízení byla na svou dobu velmi pokroková a svědčí o pečlivém plánování a konstrukci jeskyně.

Znovuzrození jeskyně

Grotta byla po mnoho let neudržovaná a chátrala. Usadili se zde bezdomovci a narkomani, a zdálo se, že skvost skončí v propadlišti dějin. Ovšem v roce 2010 započala důkladná rekonstrukce, které měla grottu přivést k životu. To se dokonale povedlo a slavnostní otevření se uskutečnilo během vinobraní v září 2011.

Filmová stopa v srdci jeskyně

Grébovka ovšem není jen nádherným parkem s vinicí a umělou jeskyní, ale také místem s filmovou historií. Pro milovníky filmu může být zajímavé, že některé scény z filmu Panna a netvor z roku 1978 byly natočeny právě v prostorách zdejší jeskyně.

Pokud tedy navštívíte Havlíčkovy sady, nenechte si ujít možnost ochutnat víno z místní vinice, prozkoumat tajemnou jeskyni a vychutnat si krásu a klid nádherného parku uprostřed Prahy.

Zdroje: naprahuprahy.cz, nasregion.cz, kudyznudy.cz