Archeologie posunula hranice našeho poznání o minulosti lidstva o kus dále. V Gorhamově jeskynním komplexu na skalnatém pobřeží Gibraltaru byla objevena 40 000 let stará tajemná komora, jejíž výzkum by mohl dát nahlédnout do hluboké historie našeho druhu.

Skrytý poklad Gorhamovy jeskyně

Gorhamova jeskyně, součást světového dědictví UNESCO, je známá jako jeden z posledních známých útočišť neandertálců v Evropě. Od svého prvního vykopání v roce 1997 je předmětem intenzivního výzkumu. V poslední době však tým z Gibraltarského národního muzea objevil novou komoru ukrytou v jejích hlubinách. Tahle nová komora byla po tisíce let uzavřena a o její existenci jsme nevěděli až do teď.

Výběr místa nebyl náhodný

Komora je fascinujícím skladištěm příběhů o životě neandrtálců. Nalezeno zde bylo několik fosilních kostí, včetně rysa, hyeny a supa bělohlavého. To naznačuje, že oblast byla bohatá na různé druhy zvířat, což by mohlo vysvětlit, proč se neandertálci usadili právě zde.

Zdroj: Youtube

Mořský dotek

Na stěnách byly také objeveny škrábance, pravděpodobně pocházející od nějakého neidentifikovaného zvířete. Nejzajímavějším nálezem však je ulita velkého piskoře, jedlého druhu mořského plže. Tento nález potvrzuje, že lokalita byla kdysi ovlivněna mořskými vodami, a naznačuje, že neandertálci se dokázali adaptovat na život u moře.

Neandertálci v novém světle

Neandertálci byli naši pravěcí příbuzní, kteří se objevili před více než 400 000 lety a zanikli před přibližně 40 000 lety. Jejich dědictví však stále žije v nás, moderních lidech, v podobě neandertálské DNA. V minulosti byli neandertálci často vykreslováni jako primitivní druh. V posledních desetiletích však nové objevy ukazují, že naši vyhynulí bratranci byli mnohem složitější, než jsme si původně mysleli. Vytvářeli umění, pohřbívali své mrtvé a starali se o postižené.

Tajemství Gorhamovy jeskyně

Při prozkoumávání nově objevené komory v Gorhamově jeskyni archeologové očekávají, že objeví další tajemství neandertálců a získají ještě lepší informace o tom, jak tito lidé kdysi žili.

Gibraltarský ministr životního prostředí, udržitelnosti, klimatických změn a vzdělávání Dr. John Cortes vyjádřil nadšení z nových objevů: "Jsou to vzrušující nálezy, které otevírají novou kapitolu naší bohaté historie. Jak dobře znám jeskyni Vanguard, často jsem přemýšlel, co se může skrývat za písky. Nyní začínáme získávat první pohled."

Archeologie tedy znovu otevřela vrata do naší minulosti, díky čemuž máme příležitost lépe porozumět tomu, odkud pocházíme. A kdo ví, co všechno ještě může Gorhamova jeskyně odhalit.

Zdroje: ancient-origins.net, iflscience.com, edition.cnn.com