Odlišný svět

Už cesta na ostrov je sama o sobě zážitkem. Loď se pomalu vyhýbá smaragdově zeleným ostrovům, jako je Krk a Rab, než narazí na drsnou, skalnatou krajinu Goli Otok. Když dorazíte do malého přístaviště ostrova, přepadnou vás silné rozpaky. Spatříte místo, které je tak rozdílné od sousedních idylických ostrovů, až vám bude připadat, že jste přistáli v jiném světě či v jiné době. Ostrov je pokrytý rozpadlými budovami, kamenolomy a několika stromy, které jsou jediným zbytkem vegetace.

Zdroj: Youtube

Temná historie ostrova

Goli Otok je nyní opuštěný, ale jeho prázdné budovy a pustá krajina nesou stopy minulosti, která je příliš temná na to, aby byla zapomenuta. Ostrov byl v průběhu studené války využíván jako věznice pro politické odpůrce komunistického režimu v Jugoslávii. Zároveň je toto místo také připomínkou hrůz, které lidstvo dokáže spáchat na svých bližních.

Válečná historie Goli Otok

Ostrov Goli Otok má svou vlastní, zvláštní minulost. Přestože byl po většinu své historie prakticky neobydlený, stal se během první světové války místem internace pro válečné zajatce z Ruska. Po válce byl ostrov opuštěn a využíván pouze k pastvě ovcí, ale v roce 1949 byl pod vedením jugoslávského komunistického vůdce Josipa Broza Tita přeměněn na tajné vězení.

Jako vězení byl Goli Otok místem nucených prací, krutosti a mučení. Vězni zde byli nuceni pracovat v kamenolomech a dílnách, často v extrémních podmínkách, a byli systematicky mučeni a ponižováni. Počet lidí, kteří na ostrově zemřeli, není jasný, ale odhady se pohybují od několika set až po tisíce. Věznice byla uzavřena v roce 1988 a od té doby jsou její budovy a území opuštěné. Přesto je dnes toto místo cílem mnoha turistů, kteří sem přijíždějí, aby se podívali na děsivé relikvie minulosti.

Měsíční krajina uprostřed Jaderského moře

Ostrov dnes vypadá jako vybělená měsíční krajina s ostře řezanými skalisky a minimem vegetace. Zvláštní atmosféra místa je umocněna tichem, které je přerušováno pouze šumem větru a vln. I přes svou temnou minulost je Goli Otok fascinujícím místem, které stojí za návštěvu. Naleznete zde také sezónní restaurace a bar, kde si můžete dopřát chutné místní speciality, a obchod se suvenýry, který nabízí různé artefakty spojené s ostrovem.

Ostrov Goli Otok rozhodně není pro každého. Pro některé může být připomínka tvrdé minulosti příliš bolestivá, zatímco jiní mohou být fascinováni jedinečnou atmosférou a historickým významem místa. Je ale pravdou, že návštěva ostrova ve vás vždy nějaké emoce vyvolá. I proto určitě stojí za návštěvu.

Zdroje: nationalgeographic.com, sea-help.eu