Zapomenutý kousek Česka v Banátu

Banát, region na jihovýchodě Evropy, který se rozprostírá přes dnešní Rumunsko, Srbsko a Maďarsko, je domovem jedinečné komunity českých osadníků. Komunita se zde usadila na přelomu 19. a 20. století, přičemž zachovala mnoho zvyků a tradic svého původního domova.

Cesta do minulosti: Setkání s českou komunitou

Největší z těchto vesnic, Gerník, se nachází jen pár kilometrů od města Nová Moldava. Česká komunita zde je silná a je znát, že se lidé vzájemně podporují. Místní kostel je centrem dění, kde se pravidelně konají bohoslužby vedené českým farářem. Je to něco jako srdce vesnice a významná součást společenství.

Oáza tradičního života

Lidé zde žijí spíše tradičním způsobem života - pěstují si vlastní potraviny, chovají zvířata, pečou si chleba, vyrábějí máslo, klobásy a salámy. Když procházíte vesnicí, připadáte si, jako byste se ocitli v pohádkové knize, krávy se vracejí z pastvy přímo do vesnické návsi, kde na ně místní čekají. Jde o kouzelný návrat do minulosti. Takový je pohled cizince. Pro místní obyvatele život není snadný. Banát je velmi chudou částí Rumunska. Energie, plyn, benzín a další životní náklady zde vyjdou velmi draho, zdravotní péče je zaostalá a velmi nekvalitní. Co však oblasti pomáhá a přináší jí peníze, je turismus.

Vzkříšení starého světa

V dnešní době se Banát stává populárním místem pro návštěvu Čechů, kteří touží po jednodušším životě, daleko od moderního světa. Mnozí z nich se zamilují do tohoto místa natolik, že zde nakonec zakoupí dům a tráví zde většinu svého času.

Jedním z nich je Luboš, bývalý programátor, který opustil svůj rychlý život ve městě, aby se stal novým občanem Banátu. Když poprvé vkročil do své modré chaloupky "U Filipa" ukryté mezi zelenými kopci a poli plnými divokých květin, uvědomil si, že objevil svůj pravý domov.

Zdroj: Youtube

Život bez moderních vymožeností

Život zde však není pro každého. Bez moderních vymožeností, které považujeme za samozřejmost, je zdejší život náročný. Ale ti, kteří se rozhodli zde zůstat, tvrdí, že to stojí za to. Pokud hledáte klidné místo, kde můžete zažít české tradice, pak je rumunský Banát tím pravým. Vydejte se na cestu do těchto malebných vesnic, kde uslyšíte staročeštinu a budete moci žít postaru spolu s místními obyvateli.

Zdroje: zpravy.aktualne, tresbohemes, lonelyplanet