Česká krajina není jen o zelených hájích, středověkých hradech a romantických rybnících. Pod povrchem naší vlasti se skrývají úchvatné geologické skvosty, které nám vyprávějí příběhy o dávných dobách, kdy naše planeta teprve formovala svou tvář. I česká geologie nabízí mnoho pokladů, seznamte se s některými z nich.

Naučná stezka Po stopě trilobita ve Skryjích

Vydáme se na první zastávku naší nezapomenutelné cesty – naučnou stezku Po stopě trilobita ve Skryjích. Tato magická stezka začíná u Památníku Joachima Barranda a zavede nás na neuvěřitelných dvanáct zastávek, kde se dozvíme o jedinečných zkamenělinách kambria skrze netradiční metody. To vše doplněné komiksy a interaktivními prvky, které zpřístupní geologii i dětem.

Celá trasa měří 3,5 km a je rozdělena na dvě části – zážitkovou a poznávací. Procházka stezkou je ideální pro rodiny s dětmi, jelikož zde mohou malí badatelé hledat vlastní „trilobity“, hrát si a objevovat herní prvky podél cesty. Skrze repliky trilobitů v betonu, umístěné podél cesty, si můžeme představit, jaký svět ovládali tito dávní obyvatelé moří před půl miliardou let.

Hornické muzeum v Příbrami

Pokud se chcete vrátit v čase a prozkoumat bohatou minulost těžby rud, Hornické muzeum v Příbrami je pro vás tím pravým místem. Patří mezi největší hornická muzea v Evropě. Jeho expozice, umístěné v historických budovách, nás vtáhnou do světa, kde se rýsoval osud mnoha horníků.

Čtěte také

Jelení jezírko je součástí Medvědí stezky

Čtěte také

Tipy na nejkrásnější neznámé naučné stezky v Česku: Kdo je nezná, o moc přichází

Průvodci vás provedou do hlubin podzemí, kde budete moci zažít pocit horníka na vlastní kůži. Podzemní prohlídky vedou skrz šachty a tunely, a dokonce můžete absolvovat cestu důlním vláčkem, který vás zavede do nitra hory. Po cestě se dozvíte o historii těžby stříbra, uranu a dalších rud, které hrály klíčovou roli v minulosti regionu.

Jednou z nejcennějších technických památek muzea je obrovské vodní kolo z 19. století, parní těžní stroje a šachetní věž, která se stala kandidátem na zápis do seznamu technických památek UNESCO.

Sopka Komorní hůrka

Komorní hůrka je jednou z nejmladších čtvrtohorních sopek Komorní hůrka je jednou z nejmladších čtvrtohorních sopek Zdroj: Wikimedia Commons, Chmee2, CC BY 3.0

Další záznam z našeho dobrodružství nás zavádí k nejmladší sopce v Českém masivu – Komorní hůrce. Tato majestátní sopka se tyčí v okolí Chebu a Františkových Lázní a její vznik byl do značné míry podmíněn vysycháním slaného jezera na jejím dně. Co dělá tuto sopku tak výjimečnou? Představte si, že je jednou z nejprobádanějších sopek na celém světě!

Komorní hůrka vznikla před miliony let zpět, a i když je dnes její vulkanická činnost jen minulostí, zanechala za sebou neobyčejně působivé znaky. Oxid uhličitý, který se uvolňuje na zlomových liniích v podobě mofetů (probublávajících plynů), nás upozorňuje na dávnou erupci.

Tato národní přírodní památka o rozloze 7,1 hektaru je považována za zvláštní místo, kde se setkávají geologické a paleontologické výzkumy. Vědci zde tráví desítky let svého života, aby odhalili tajemství vzniku hornin a sopky samotné. Díky nim víme, že Komorní hůrka má svoje místo v geologické historii Česka.

Čtěte také

Přestože jsme ty nejoblíbenější pohádkové příběhy viděli už tolikrát, stejně znovu a znovu s chutí usedáme před televizi

Čtěte také

Tip na rodinný výlet: Místa, kde se natáčely nejkrásnější české pohádky

Národní geopark Barrandien

Tam, kde se kdysi rozprostíralo pravěké moře, dnes vznikl Národní geopark Barrandien. Rozlehlé území (4 316 km²) se táhne přes Středočeský kraj, Plzeňský kraj a Prahu. Joachim Barrande, průkopník paleontologie, by nad tímto parkem zaplesal.

Barrandien nám odhaluje tajemství milionů let vývoje Země. Na místech jako Klonk u Suchomastu můžete spatřit pozůstatky prvohorního mořského života. I když profil zdejšího terénu nemusí být tak monumentální, jako je tomu na podobných místech v zahraničí, je plný různorodých geologických a paleontologických pokladů. Národní geopark Barrandien je korunou české geologie a paleontologie a jeho statut byl získán úsilím Ekologického centra Orlov.

Chlupáčovo muzeum historie Země

Kostra karnotaura je ústředním exponátem Chlupáčova muzea Kostra karnotaura je ústředním exponátem Chlupáčova muzea Zdroj: Wikimedia Commons, Chlupáč Museum, CC BY-SA 3.0

Jedním z pokladů Prahy je Chlupáčovo muzeum historie Země. Toto malé, ale působivé muzeum uchovává sbírky, které dokumentují fascinující vývoj života na Zemi. Zde můžete obdivovat zkameněliny, které sahají až do prvohor, a sledovat postupný vývoj života až do čtvrtohor. Unikátní exponáty, jako je čengjangská fauna, nabízejí návštěvníkům možnost nahlédnout do zvláštního světa, kde měkké části těl zvířat zůstaly zachovány. A pro milovníky dinosaurů je zde 8 metrů dlouhá replika kostry karnotaura, jednoho z největších masožravců své doby.

Objevte tajemství českého nitra

Pokud se chcete ponořit do tajů Země, nemusíte cestovat na vzdálené kontinenty. Nejkrásnější výlety do nitra země můžete podniknout přímo v srdci České republiky. Objevte neuvěřitelné geologické úkazy, které vám ukáží, že krásu a tajemství skrytou pod zemským povrchem máte doslova na dosah ruky.

Zdroje: kudyznudy.cztoulave-slapoty.czkultura.cz