Česká krajina není jen o zelených hájích, středověkých hradech a romantických rybnících. Pod povrchem naší vlasti se skrývají úchvatné geologické skvosty, které nám vyprávějí příběhy o dávných dobách, kdy naše planeta teprve formovala svou tvář. I česká geologie nabízí mnoho pokladů, seznamte se s některými z nich.

Naučná stezka Po stopě trilobita ve Skryjích

Zdroj: Youtube

Vydáme se na první zastávku naší nezapomenutelné cesty – naučnou stezku Po stopě trilobita ve Skryjích. Tato magická stezka začíná u Památníku Joachima Barranda a zavede nás na neuvěřitelných dvanáct zastávek, kde se dozvíme o jedinečných zkamenělinách kambria skrze netradiční metody. To vše doplněné komiksy a interaktivními prvky, které zpřístupní geologii i dětem.

Celá trasa měří 3,5 km a je rozdělena na dvě části – zážitkovou a poznávací. Procházka stezkou je ideální pro rodiny s dětmi, jelikož zde mohou malí badatelé hledat vlastní „trilobity“, hrát si a objevovat herní prvky podél cesty. Skrze repliky trilobitů v betonu, umístěné podél cesty, si můžeme představit, jaký svět ovládali tito dávní obyvatelé moří před půl miliardou let.

Hornické muzeum v Příbrami

Pokud se chcete vrátit v čase a prozkoumat bohatou minulost těžby rud, Hornické muzeum v Příbrami je pro vás tím pravým místem. Patří mezi největší hornická muzea v Evropě. Jeho expozice, umístěné v historických budovách, nás vtáhnou do světa, kde se rýsoval osud mnoha horníků.

Průvodci vás provedou do hlubin podzemí, kde budete moci zažít pocit horníka na vlastní kůži. Podzemní prohlídky vedou skrz šachty a tunely, a dokonce můžete absolvovat cestu důlním vláčkem, který vás zavede do nitra hory. Po cestě se dozvíte o historii těžby stříbra, uranu a dalších rud, které hrály klíčovou roli v minulosti regionu.

Jednou z nejcennějších technických památek muzea je obrovské vodní kolo z 19. století, parní těžní stroje a šachetní věž, která se stala kandidátem na zápis do seznamu technických památek UNESCO.

Sopka Komorní hůrka

Další záznam z našeho dobrodružství nás zavádí k nejmladší sopce v Českém masivu – Komorní hůrce. Tato majestátní sopka se tyčí v okolí Chebu a Františkových Lázní a její vznik byl do značné míry podmíněn vysycháním slaného jezera na jejím dně. Co dělá tuto sopku tak výjimečnou? Představte si, že je jednou z nejprobádanějších sopek na celém světě!

Komorní hůrka vznikla před miliony let zpět, a i když je dnes její vulkanická činnost jen minulostí, zanechala za sebou neobyčejně působivé znaky. Oxid uhličitý, který se uvolňuje na zlomových liniích v podobě mofetů (probublávajících plynů), nás upozorňuje na dávnou erupci.

Tato národní přírodní památka o rozloze 7,1 hektaru je považována za zvláštní místo, kde se setkávají geologické a paleontologické výzkumy. Vědci zde tráví desítky let svého života, aby odhalili tajemství vzniku hornin a sopky samotné. Díky nim víme, že Komorní hůrka má svoje místo v geologické historii Česka.

Národní geopark Barrandien

Tam, kde se kdysi rozprostíralo pravěké moře, dnes vznikl Národní geopark Barrandien. Rozlehlé území (4 316 km²) se táhne přes Středočeský kraj, Plzeňský kraj a Prahu. Joachim Barrande, průkopník paleontologie, by nad tímto parkem zaplesal.

Barrandien nám odhaluje tajemství milionů let vývoje Země. Na místech jako Klonk u Suchomastu můžete spatřit pozůstatky prvohorního mořského života. I když profil zdejšího terénu nemusí být tak monumentální, jako je tomu na podobných místech v zahraničí, je plný různorodých geologických a paleontologických pokladů. Národní geopark Barrandien je korunou české geologie a paleontologie a jeho statut byl získán úsilím Ekologického centra Orlov.

Chlupáčovo muzeum historie Země

Jedním z pokladů Prahy je Chlupáčovo muzeum historie Země. Toto malé, ale působivé muzeum uchovává sbírky, které dokumentují fascinující vývoj života na Zemi. Zde můžete obdivovat zkameněliny, které sahají až do prvohor, a sledovat postupný vývoj života až do čtvrtohor. Unikátní exponáty, jako je čengjangská fauna, nabízejí návštěvníkům možnost nahlédnout do zvláštního světa, kde měkké části těl zvířat zůstaly zachovány. A pro milovníky dinosaurů je zde 8 metrů dlouhá replika kostry karnotaura, jednoho z největších masožravců své doby.

Objevte tajemství českého nitra

Pokud se chcete ponořit do tajů Země, nemusíte cestovat na vzdálené kontinenty. Nejkrásnější výlety do nitra země můžete podniknout přímo v srdci České republiky. Objevte neuvěřitelné geologické úkazy, které vám ukáží, že krásu a tajemství skrytou pod zemským povrchem máte doslova na dosah ruky.

Zdroje: kudyznudy.cz, toulave-slapoty.cz, kultura.cz