DNA: Tajemství našeho vývoje

Každá buňka v našem těle obsahuje komplexní záznam našeho genetického dědictví – naši DNA. Tento molekulární kodex odhaluje tajemství našeho vývoje, migračních cest a adaptací, které nás formovaly tisíce let. Jedním z nejzajímavějších odhalení genetiky je fakt, že určité geny mohou podporovat akumulaci tukových zásob více než jiné.

Neandertálci: Mistři přežití v drsném prostředí

Neandertálci, někdy vnímáni jako naši primitivní příbuzní, byli ve skutečnosti mistři přežití. S tvrdým evropským klimatem se jejich těla musela adaptovat, a tak se vyvinula schopnost efektivně ukládat energii ve formě tukových zásob pro časy, kdy byla potrava vzácná. Dalším důležitým faktem je, že neandrtálci se vůbec nepotkávali s rafinovanými cukry ve své potravě.

Křížení a genetická výměna

Před více než 100 tisíci lety došlo k prvním interakcím mezi moderním člověkem a neandertálci. Místo války nebo vyhýbání se navzájem došlo ke křížení a výměně genů. To znamená, že mnozí z nás mají v DNA stopy po neandertálcích. Tato genetická výměna mohla zahrnovat geny, které umožňovaly efektivní ukládání tuku.

Moderní pohodlí vs. prastaré geny

Jeden z největších paradoxů moderního života je kontrast mezi naším genetickým dědictvím a prostředím, ve kterém žijeme. Zatímco naši pradávní předkové potřebovali efektivně ukládat tuk, my žijeme v éře nadbytku. Výsledkem je nešťastná kombinace genů, které podporují ukládání tuku, a světa, kde je kalorická potrava vždy na dosah ruky.

Spoléhat na to, že se náš organismus časem aktuálnímu způsobu života geneticky přizpůsobí, nelze. Na tento proces je lidská populace příliš velká, roli pak hraje i neustálá migrace. I kdyby podobná genetická změna nastala u jednotlivce, nemá podle vědců šanci se přirozeně rozšířit. Je tak třeba hledat jinou cestu.

Výzva moderního světa

Naše genetická predispozice k ukládání tuků v kombinaci s neomezeným přístupem k vysokokalorickým potravinám a sedavým způsobem života vede k epidemii obezity. Ale vědomí, že jde o genetické sklony, nám také dává možnost jednat.

Pro mnoho lidí je cesta k hubnutí a zdravějšímu životu spojena právě s genetikou. Porozumění genetickým faktorům, které ovlivňují naše zdraví, nám může pomoci přizpůsobit naši stravu, cvičení a životní styl. S tímto vědomím můžeme vytvářet cesty, které respektují naše genetické dědictví, a zároveň nás vedou k zdravější budoucnosti.

Neandrtálské geny ovlivňují i další věci

Naše propojení s neandertálci není jen otázkou historie, ale i současného zdraví. Geny, které jsme zdědili, mohou hrát klíčovou roli v našich současných zdravotních výzvách.

Ukázalo se totiž, že neandrtálské DNA hrálo roli také v souvislosti s citlivostí lidského organismu na nový koronavirus rozvíjející covid-19. Jeden z genů zděděných po našich prapředcích zvyšoval imunitní reakci na koronavir a chránil člověka před těžším průběhem. Další naopak riziko zvyšoval. Záleželo tedy, který z genů daný pacient měl. Toto převratné zjištění nyní vědce vede k výzkumu, jehož cílem je zjistit, jak může zděděné neandrtálské DNA ovlivňovat reakce lidského organismu na současné nemoci. Na tyto odpovědi si ale budeme muset ještě nějakou dobu počkat.

Zdroje: em.muni.cz, dailymail.co.uk, zdravezpravy.cz