Původní myšlenka klienta byla jednoduchá – najmout architekta, který by bytu vdechl nový život. Nebylo žádné striktní zadání; jedinými konstantami byly plášť bytu a jeho orientace. Nic nebylo vyloučeno a tento otevřený přístup se ukázal jako klíčový při přeměně bytu z poloviny 20. století v moderní, vysoce obyvatelný prostor.

Chytrý design

Zdroj: Youtube

Předchozí dispozice bytu byla na svou dobu konvenční, kuchyň sloužila jako vstupní prostor, ložnice fungovala jako obývací pokoj a chyběl jídelní kout. Brad Swartz však viděl příležitost, jak prostor přetvořit a uvést ho do 21. století. Jeho přístup spočíval ve vytvoření samostatné ložnice a začlenění kuchyně do obývacího prostoru s důrazem na zábavu a moderní bydlení.

Nová dispozice bytu je rozdělena na dvě hlavní části. Při vstupu lemuje levou stěnu kuchyně, která vede k vestavěné manželské posteli se skrytým úložným prostorem, chytře navrženým pomocí zakázkového truhlářství. Mezi kuchyní a postelí je krátká chodba, kterou se dostanete do přemístěné koupelny. Před dveřmi je umístěn multifunkční stůl pro stolování, studium nebo společenské setkávání, po jehož stranách je dvoumístná pohovka a podél čelní stěny okna.

Více než jen stěny

Výrazným prvkem uspořádání interiéru je na míru vyrobená posuvná zástěna. Paraván vyrobený z lamelového dřeva dodává vizuální zajímavost, ale také řeší různé konstrukční výzvy.

Lamelová konstrukce zástěny filtruje světlo, takže je v bytě přes den příjemněji. Definuje prostory, aniž by vytvářela pevné dělení, a dokonce umožňuje větrání. V závislosti na tom, jak je paraván umístěn, proměňuje atmosféru bytu. Skrytí postele vytváří prostor vhodný pro zábavu, zatímco skrytí kuchyně podporuje atmosféru ložnice, čímž efektivně nabízí dvě velké místnosti v rámci studia o rozloze 24 m².

Světlo jako umělecký prvek

Dalším prvkem, který charakterizuje projekt, je bezproblémové a skryté osvětlení. Zapuštěné a podsvícené osvětlení v obytných prostorách spolu s pásovým osvětlením v koupelně a kuchyni vytváří čistý a nepřeplněný vzhled. Tento přístup k osvětlení našel odezvu u klienta, který se nechal inspirovat skrytými svítidly v luxusních hotelech. Výsledkem je řada elegantních světelných boxů, které samy o sobě slouží jako designové prvky.

Zatímco někteří mohou vnímat architekturu jako nedostupný luxus, byt Boneca dokazuje nepopiratelnou hodnotu, kterou může architekt přinést. Výrazné zlepšení obytných podmínek a pečlivý proces navrhování, který zkoumal více konceptů, než dospěl ke konečné vizi, podtrhují hodnotu spolupráce s architektem. Jak říká Brad Swartz: "Využití designéra nebo architekta, který skutečně projde procesem navrhování, může přinést hodně." I když to může být spojeno s dodatečnými náklady, hodnota získaná díky odborným znalostem architekta daleko převyšuje náklady.

V případě bytu Boneca Brad Swartz nejenže proměnil omezený prostor ve vysoce obytný domov, ale také nově definoval způsob, jakým vnímáme malou architekturu. Jeho kreativní a flexibilní přístup ukazuje sílu promyšleného designu při maximálním využití potenciálu jakéhokoli prostoru bez ohledu na jeho velikost.

Zdroje: housesawards.com.au, treehugger.com, indeawards.com