Ani 20 let od objevu záhadné kamenné mohyly pod hladinou Galilejského jezera v Izraeli nemají vědci jasno, kdo a proč tuto monumentální stavbu na místě vybudoval. Ví se jen to, že svými rozměry hravě strčí do kapsy legendární Stonehenge ve Velké Británii. Kamenná stavba z předkřesťanské doby je však stále zahalena rouškou tajemství.

Stavbu odhalil sonar

O mohyle se svět dozvěděl díky izraelským archeologům pod vedením Daniela Nadela z univerzity v Haifě. Ti v roce 2003 prováděli průzkum dna jezera pomocí sonaru a úplnou náhodou objevili gigantickou mohylu. Trvalo dalších 10 let, než kamennou strukturu popsali. Ani dnes ale není většina otázek zodpovězena.

Mohyla má tvar kužele a je tvořena čedičovými neopracovanými balvany. Základna má průměr asi 70 metrů, výška objektu je kolem 10 metrů. Pro bližší představu je tedy asi čtyřikrát větší než slavný Stonehenge. Celkem může mohyla vážit přibližně 60 000 tun.

Tisíce let starý objekt

Archeologové se domnívají, že mohylu postavili lidé v dobách, kdy se daná část jezera ještě nacházela na souši. Postavit ji muselo dát obrovskou práci. Nejbližší čedičová skála se totiž nachází o několik set metrů dál. Jednotlivé kameny mají přitom na délku asi metr.

Zdroj: Youtube

Podle odborníků je stavba stará nejméně 4000 let, ale někteří vědci se domnívají, že zde mohla stát už v době kolem roku 3000 př. n. l. Během této doby se v celé oblasti budovaly podobné megalitické stavby, často v blízkosti opevněných pravěkých sídel, jakým bylo například 2,5 kilometru vzdálené pravěké sídliště Khirbet Beteiha.

Účel stavby je neznámý

K čemu přesně mohyla sloužila, vědci s jistotou nevědí. Mohla prý sloužit jako místo posledního odpočinku některého z významných vládců sídliště Khirbet Beteiha. Podobné stavby bývaly velmi často používány jako hroby významných lidí. Pro toto tvrzení však zatím neexistují žádné důkazy.

Odhalení biblického zázraku?

Zajímavé je, že se prastará kamenná stavba nachází na místě, kde podle bible měl Ježíš chodit po vodě. To vedlo mnohé teoretiky k závěru, že biblický příběh může mít reálný základ. Je možné, že v době, kdy žil Ježíš, mohl být vrchol mohyly ve velmi malé hloubce a Ježíš mohl chodit po této mělčině, zatímco jeho učedníci to nemuseli vědět. I tato teorie je ale jen pouhou spekulací.

Ať už je pravda jakákoli, jedno je jisté. Tato podvodní struktura je fascinující svými rozměry, svou historií i tajemstvím, které ji obestírá. Bez ohledu na to, zda jde o rituální místo, hrob nebo možný důkaz biblického zázraku, je to místo, které stojí za pozornost. Více o historii a významu této mohyly však prozradí až další výzkum.

Zdroje: livescience.com, dailymail.co.uk, cnn.com