Tajemné hliněné hrady

Komplex domů neproniknutelných pro cizince, který byl postavený mezi 12. a 20. stoletím. Nachází se v hornatých oblastech jihovýchodního Fujianu v Číně.

Každý dům komplexu Fujian Tulou je velký a zahrnuje několik pater. Postavený byl na kruhovém nebo čtvercovém půdorysu orientovaném dovnitř. Součástí každého domu je centrální otevřené nádvoří, do kterého se vejde až 800 osob.

Vnější stěnu každého domu tvoří masivní kvádr pouze s jedním jediným vchodem. Okna směřující ven se nacházejí ve výšce prvního patra. Důvod byl prostý. Domy Fujian Tulou se stavěly tak, aby odolaly ozbrojeným banditům, kteří sužovali jižní Čínu od 12. do 19. století.

Primárně se jako obrana proti banditům stavěly pevnosti na vrcholcích hor. Ty se následně předělaly na fudžijské tulou. Tajemné hliněné hrady, jejichž stavebním materiálem byla zhutněná zemina smíchaná s kamenem, žulou, bambusem, dřevem a dalšími dostupnými materiály.

Právě ty tvořily základ každého domu a vytvářely zdi silné téměř 2 metry. Staly se místy, kam nikdo zvenčí nemohl proniknout.

Jaderné elektrárny

Aby se stěny domů co nejvíce zpevnily, používaly se větve a dřevěné pásy jako výztuž. Vchod do domu chránily dřevěné dveře dosahující tloušťky až 5 cm a zpevněné vnějším železným pláštěm. V horním patře těchto hliněných hradů se nacházely také otvory pro zbraně.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Domy Fujian Tulou se stavěly tak důkladně, že snadno odolávaly dělové palbě. Příkladem je rok 1934, během kterého jeden z domů obsadili povstalí rolníci, aby se ubránili útoku armády. Ta na ně vypálila téměř 20 dělových ran, s Fujian Tulou to však nehnulo.

Stavba Fujian Tulou sloužila jako vesnice rodinného klanu, který zde sídlil. Jednotlivé rodiny žily ve dvou až třech místnostech každého patra. Celkově se tak do komplexu Fujian Tulou vešlo až 80 rodin.

Související články

Tajemné hrady, které kdysi Západ považoval za jaderné elektrárny, se stavěly se zaměřením na ty nejmenší detaily. Cílem bylo poskytnout rodinám co možná největší pohodlí.

V zimě zde bylo dostatečné teplo a v létě Fujian Tulou poskytovalo kýžený chlad. Každá místnost byla dobře osvětlená, větraná a zdobená. Fujian Tulou jsou odolné nejen proti větru, přežít dokáže také zemětřesení.

Fujian Tulou existuje v Číně na několik tisíc. Všechny komplexy se označují stejným názvem a jsou součástí světového kulturního dědictví UNESCO.

www.asiaculturaltravel.co.uk, www.chinahighlights.com, en.wikipedia.org